Česko od středy přestane zajišťovat v záchytných zařízeních občany Sýrie, kteří předtím požádali o azyl v Maďarsku. Policisté je vyslechnou a nabídnou možnost vyřízení azylu v Česku. Pokud ji nepřijmou, tak budou muset do sedmi dní opustit zemi. Jejich cesta do Německa tak bude rychlejší. Informovala o tom mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Nevládní organizace opakovaně kritizovaly zadržování uprchlíků v zařízeních v Bělé-Jezové i jinde. Podle nich neplní svůj účel, je nehumánní a v rozporu s mezinárodními úmluvami.

Podle dublinského nařízení ČR zadržené uprchlíky vrací do země, ve které požádali o azyl a přes kterou do EU vstoupili. Zadržení cizinci v Česku putují do záchytných zařízení, kde obvykle stráví 42 dnů. Poté jsou propuštěni a měli by odcestovat do Maďarska, odkud přijeli. Maďarské úřady ale nápor nezvládají a běžence zpět nepřebírají.

Podle Rendlové v těchto případech od středy platí nový postup. Když policisté běžence zachytí například ve vlaku, tak je odvedou na služebnu, udělají výslechy, vyhotoví potřebné dokumenty a když nebudou chtít azyl, tak je pustí. "Budeme je pouštět s rozhodnutím opustit naše území do sedmi dnů a doprovodíme je na nádraží," upřesnila Rendlová. Občané Sýrie tvoří velkou část běženců, které policie chytí na českém území. Většinou jsou na cestě do Německa.

Podle Rendlové je toto opatření reakcí na to, že Maďarsko uprchlíky nepřebírá, když je chce Česko vrátit zpět, a v podstatě jsou tak pouze zdrženi na své cestě. Většinou jsou také na cestě do Německa, kde by měli dostat azyl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Policejní mluvčí zároveň zdůraznila, že nové opatření nebude vypadat tak, že "nechá uprchlíky projet". Nové opatření se bude týkat i Syřanů, kteří už jsou v záchytných zařízeních a splňují podmínky, aby mohli pokračovat v cestě.

Pro občany Sýrie, kteří před vstupem na české území o azyl v Maďarsku nepožádají, nová pravidla platit nebudou. Podle Rendlové s nimi bude zacházeno stejně jako dosud - jejich cesta skončí v záchytných zařízeních.

Související