Neustále se zesilující migrační krize svedla do Prahy politické špičky Polska, Maďarska a Slovenska. Velká část uprchlíků zejména z Blízkého východu do Evropy míří přes Balkán. Hlavní tíhu v současné chvíli nese Maďarsko, které na jejich příchod nebylo připraveno. Jako jedno z opatření proto začalo po své hranici stavět plot, za což si vysloužilo kritiku od některých členů unie.

Na pátečním summitu se vedoucí činitelé pokusili sladit společný postoj vůči uprchlické krizi. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtělo Česko na summitu podpořit zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí.

V podobném duchu se nakonec neslo i společné prohlášení, které země vydaly po skončení jednání. V něm premiéři vybídli evropské lídry ke zefektivnění v ochraně vnějších hranic společného evropského prostoru, a také k silnějšímu boji proti pašerákům, kteří vodí uprchlíky přes hranice.

Země rovněž deklarovaly, že se chtějí aktivně podílet na řešení migrační krize. Nabídly například vybavení a experty k ochraně hranic nebo slíbily možnou finanční a materiální pomoc pro státy mimo EU, jež jsou migrační krizí zavaleny nejvíce. "Neodvracíme se od problémů. Nejsme slepí vůči této humanitární krizi," dodala k tomu polská premiérka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kromě toho ale premiéři V4 důrazně odmítli chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků v rámci Evropské unie. Klíč k řešení současné krize vidí jinde.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po mimořádném summitu V4 uvedl, že jakákoliv diskuse o kvótách je pouze zástupná, podstatou problému je podle něj situace v zemích, jako je Sýrie nebo Libye.

Evropská komise přerozdělování uprchlíků z Itálie, Řecka a Maďarska, které jsou silně zasažené migrační krizí, navrhne příští týden. Mluvčí komise v pátek potvrdila, že na návrhu, který by měl v europarlamentu zveřejnit šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker, se stále pracuje. Nové číslo podle ní doplňuje jarní návrh na redistribuci 40 tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Komise by tedy nyní chtěla podle určitých kvót uvnitř EU přemístit 160 tisíc osob.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
4.9.2015 19:02 | On-line reportáž končí

On-line reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost. Vývoj kolem uprchlické krize budeme i nadále sledovat.

Redakce HN

4.9.2015 18:37 | Podle KSČM přichází prohlášení pozdě. Dobré ale je, že si všímá i příčin krize

"Prohlášení přichází pozdě, ale pozitivní je, že se zabývá také příčinami, nejen důsledky," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté už dopoledne kritizovali Evropskou komisi za to, že podle nich neučinila nic k řešení současné migrační krize a zmohla se jen na snahu o přerozdělení uprchlíků.

4.9.2015 18:35 | Petr Fiala: Předsedové vlád V4 měli být konkrétnější

"Jedná se o dobrý základ, jsou zde věci, které dlouhodobě prosazuji," řekl k prohlášení předseda ODS Petr Fiala. Návrhy předsedů vlád V4 jsou ale podle něj málo konkrétní. Neřekli třeba, o kolik by chtěli rozvojovou pomoc zvýšit nebo jak by lépe ochránili vnější unijní hranice.

"Vítám jednoznačné odmítnutí (povinných) kvót (pro přerozdělení uprchlíků)," dodal Fiala.

4.9.2015 18:30 | Marek Ženíšek: Opatření přijatá v prohlášení V4 chceme dlouho

Opatření ohledně běženců, které přijali v prohlášení na pražském summitu předsedové vlád visegrádské skupiny, prosazujeme dlouhodobě, zní z opoziční TOP 09.

"Odmítnutí kvót, efektivní kontrola vnějších hranic, dodržování již platných pravidel či zřízení takzvaných hotspotů jsou opatření, po kterých voláme již od ledna tohoto roku a vláda má v tomto směru naši podporu," řekl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"V prohlášení mi chybí výzva k odmítnutí všech forem xenofobie a rasismu, které se ve všech zemích V4 v souvislosti s imigrační krizí objevují," dodal.

4.9.2015 18:12 | Nejvýznamnější body společného prohlášení

Finanční a materiální pomoc zemím s významnou populací uprchlíků (Turecko, Jordánsko, Irák/Kurdistán, Libanon, včetně uprchlických táborů, a tranzitní země západního Balkánu).

Poskytnutí expertů a technického vybavení pro ochranu vnější hranice EU. Společné operace vedené agenturou Frontex by měly doplnit stávající národní schopnosti v nejvíce postižených členských státech.

Posílení finanční, technické a expertní účasti na misích Společné bezpečnostní a obranné politiky EU proti sítím pašeráků a převaděčů.

Pokračování v podpoře mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu v Iráku a Sýrii a poskytnutí prostředků (politických, vojenských a humanitárních) přispívajících ke snahám koalice a ke stabilizaci Iráku jakožto hmatatelných forem postihování příčin migračních tlaků.

Opatření EU by se neměla soustředit pouze na řešení migrace ve Středomoří, ale musí adekvátně odrážet migrační cestu přes západní Balkán a východní migrační cestu, což zahrnuje i více vyváženou distribuci finanční pomoci.

Funkční systém registrace a efektivní návratové politiky běženců včetně vytvoření společného seznamu bezpečných třetích zemí. Evropská komise by měla bezodkladně představit návrh tohoto seznamu.

Zachování dobrovolné povahy solidárních opatření EU včetně případných kvót pro přijímání uprchlíků státy EU. Jakýkoliv návrh mající za cíl zavedení povinných a trvalých kvót pro solidární opatření by byl nepřijatelný.

Rychlé zavedení záchytných zařízení pro migranty, takzvaných hotspots, které by zajistily jejich identifikaci kvůli odlišení a návratu nelegálních migrantů. Tato zařízení by měla mýt okamžitě ustavena v nejvíce postižených tranzitních zemích mimo EU podél migrační cesty západního Balkánu.

EU a členské státy by měly navýšit svoji rozvojovou asistenci zemím původu migrantů a tranzitním zemím. EU a členské státy by také měly zintenzivnit se zeměmi původu a tranzitními zeměmi svoji spolupráci v otázkách prevence a boje s nelegální migrací, stejně jako při potírání příčin migrace.

4.9.2015 17:56 | V hotspots bude probíhat dokumentace uprchlíků

V4 chce, aby rychle vznikaly tzv. hotspots, tedy místa na vnější hranici EU, kde se bude provádět registrace, dokumentace a screening uprchlíků. Někteří by v těchto místech mohli dostat azyl a putovat dál do Evropy.

"Měly být s asistencí EU okamžitě ustanoveny v nejvíce postižených tranzitních zemích mimo EU podél migrační cesty západního Balkánu," stojí v prohlášení premiérů.

4.9.2015 17:40 | Klausova iniciativa

Bývalý český prezident Václav Klaus chce v sobotu dopoledne v Lysé nad Labem na mimořádném briefingu představit svou novou iniciativu týkající se uprchlické krize.

"Jestli chce Evropa spáchat sebevraždu tím, že bude přijímat neomezené množství uprchlíků, tak ať to dělá, ale ne s naším souhlasem," řekl v úterý Klaus při zahájení nového školního roku na dotaz Mladé fronty Dnes v Lázních Bělohrad.

4.9.2015 17:35 | Tisková konference skončila

Briefing po pátečním summitu V4 právě skončil.
Tisková konference skončila

4.9.2015 17:33 | V4 chce od Evropské komise přehled realizovaných aktivit

Země Visegrádské skupiny ve společném prohlášení vyzývají Evropskou komisi, aby na mimořádném zasedání ministrů vnitra EU dne 14. září podala přehled doposud podniknutých aktivit a prezentovala realizovatelná opatření za účelem efektivního snížení.

4.9.2015 17:29 | Společné prohlášení

Plný text společného prohlášení si přečtěte i v češtině.

Související