Daňové úniky jen u daně z přidané hodnoty činí podle odhadu šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka kolem 80 miliard korun. Z toho dvě třetiny tvoří řetězové podvody a fiktivní hlášení, na které míří tzv. kontrolní hlášení DPH. Ta budou muset firmy pravidelně podávat od příštího roku. Janeček v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že díky tomuto opatření se podaří do dvou tří let polovinu těchto úniků vyřešit.

"Okamžitě po náběhu systému bude efekt pěti až sedmi miliard korun automaticky tím, že systém odhalí nejprimitivnější daňové úniky," řekl Janeček.

Systém rozkryje v účetnictví fiktivní faktury. Skupina těch, kteří optimalizují daně, na to podle něj nebude schopná reagovat. Řetězové podvody se budou snažit systému nějakou dobu vzdorovat, dodal.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zbylá třetina úniků v DPH spočívá v krácení tržeb, které činí podle odhadu Českého statistického úřadu v rámci celé ekonomiky 160 miliard korun. Z toho 40 procent by měl být zatajený odvod. Právě na krácení tržeb míří podle Janečka systém elektronická evidence tržeb. "Minimálně 100 až 150 miliard korun někde leží," podotkl.

Evidence tržeb má omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům. Do státní pokladny by mohla podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun. Prodejci, na něž tato povinnost dopadne, budou odesílat údaje do centrální databáze, a to buď bezprostředně, nebo v některých případech do pěti dnů. Fungovat začne pravděpodobně od poloviny příštího roku. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat.