Česká republika dlouhodobě patří k zemím s nejnižším podílem zkrácených úvazků v Evropské unii, a to i přesto, že poptávka po nich neustále roste. Nedostatečná nabídka kratší pracovní doby je také jedním z důvodů, proč je zaměstnanost žen po mateřské v Česku jednou z nejhorších v Evropě. Zkušenosti firem přitom ukazují, že zavedení částečných úvazků posiluje loajalitu zaměstnanců, zvyšuje jejich produktivitu, pomáhá udržet kvalifikované pracovníky a řeší nedostatek odborníků na trhu práce.

Většina českých zaměstnavatelů však zatím výhody této formy úvazků neobjevila. Podle studie Evropské komise pracuje v Česku na zkrácený úvazek jen 8,5 procenta žen a 1,8 procenta mužů, zatímco unijní průměr je 32 procent žen a 8 procent mužů.

Zájem o kratší pracovní dobu přitom mají podle šetření asociace ABSL nejen rodiče na mateřské či rodičovské dovolené (77 %), ale i studenti (16 %) či lidé, kteří pečují o nemohoucího rodinného příslušníka (4 %).

Pro všechny tyto skupiny představují zkrácené úvazky často jedinou možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Pozitivní přínos mají ale nejen pro zaměstnance, nýbrž i pro firmy, které je nabízejí. Přinášíme pět důvodů, proč se vyplatí je zavést.

1. Nepřijdete o zkušené zaměstnance

Česká republika patří k zemím s jednou z nejdelších mateřských a rodičovských dovolených na světě. Po šestiměsíční mateřské mohou rodiče až do čtyř let dítěte pobírat rodičovský příspěvek. To spolu s omezenou nabídkou částečných úvazků vede k tomu, že matky s dětmi zůstávají doma velice dlouho a návrat zpět do práce bývá obtížný. Firmy tak často přicházejí i o vysoce kvalifikované zaměstnankyně.

"Jedná-li se o manažerky nebo ženy pracující v oborech vyžadujících speciální znalosti a sledování trendů, je velmi těžké se po delší době vrátit na stejnou pozici. Navíc povolání, jako je právník, účetní či IT specialista, znamenají neustálé sebevzdělávání a praxe je zde nezbytná, ať je žena na mateřské či nikoliv," popisuje Martina Látalová, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Odchod kvalifikované pracovní síly je ale náročný i pro zaměstnavatele, který si musí "vychovat" náhradu. Pro firmy je tak výhodné si zkušené zaměstnance, do jejichž vyškolení investovaly řadu energie, udržet i v době, kdy nemohou pracovat na plný úvazek. Jednou z možností je právě kratší pracovní doba, která zaměstnancům umožní i nadále zůstat v kontaktu s pracovním prostředím a sledovat vývoj oboru.

Pozitivní zkušenost s tímto přístupem má například společnost Jablotron. "Částečné úvazky u nás nejvíce využívají zaměstnankyně s menšími dětmi. Zároveň je nabízíme i kolegům, kteří ze zdravotních důvodů nemohou pracovat na plný úvazek. Díky tomu si naše společnost uchovává know-how zkušených zaměstnanců," přibližuje HR manažerka Jablotronu Lenka Svobodová.

2. Zapojíte pracovníky snáze do plného pracovního procesu

Ze zkušeností personálních agentur vyplývá, že nejlépe návrat do práce na plný úvazek zvládají matky, které se i v době mateřské a rodičovské dovolené věnují nějaké další aktivitě.

"Je velký rozdíl, když máme na pohovoru maminku, která byla pět let doma s jedním dítětem a ten čas strávila jenom péčí o něj, nebo maminku, která si k mateřské vymyslela menší podnikání v podobě bazaru oblečení, šití hraček, případně si dokončila školu nebo vystudovala další obor. Pro ni nebude takový skok vrátit se zpět do práce a odvádět pracovní výkon jako dřív," líčí Martina Látalová z Advantage Consulting. 

Udržet své pracovníky aktivní i v době, kdy kvůli rodičovství, studiu či péči o nemohoucího rodinného příslušníka nezvládají pracovat na plný úvazek, mohou ale i samotní zaměstnavatelé. Pokud těmto zaměstnancům nabídnou zkrácený úvazek, umožní jim tak průběžné zapojení zpět do práce a připraví jim adekvátní podmínky pro návrat.

"Se zaměstnáváním maminek na rodičovské dovolené máme pozitivní zkušenost například u technicko-hospodářských pracovních pozic. Jako velkou výhodu vnímáme, že po návratu není nutná další adaptace a prakticky ze dne na den plynule přecházejí do klasického pracovního režimu. Nemusí tak ve stejný okamžik řešit stres z návratu do práce i nástupu dítěte do školky," uvádí HR manažerka společnosti Racio Eliška Kurialová.

Práci na zkrácené úvazky nabízí rodičům s malými dětmi i společnost Microsoft. "Jejich zapojení do pracovního procesu, ať už během mateřské či rodičovské dovolené nebo po návratu z ní, napomáhá i to, že jim zůstává zachována řada nástrojů a benefitů – například e-mailová schránka, telefon, notebook, služební automobil či příspěvek na MHD. Se zaměstnanci zůstáváme v kontaktu a zveme je na všechny firemní akce i schůzky s obchodní tematikou," popisuje PR manažerka Microsoftu Lenka Čábelová.

3. Posílíte loajalitu svých zaměstnanců

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pokud zaměstnancům vyjdete vstříc kratšími úvazky a umožníte jim tak "zůstat ve hře", získáte v nich obvykle věrné zaměstnance s velkým potenciálem. "Lidé, kteří mají flexibilní režim, si toho velice váží a vrátí vám to svou výkonností a loajalitou," říká Martina Látalová z Advantage Consulting.

To potvrzuje i Lenka Svobodová z Jablotronu: "Zaměstnanci si uvědomují výhody, které jim zkrácený úvazek přináší, což v důsledku zvyšuje jejich věrnost vůči naší společnosti."

Podobnou zkušenost má i společnosti T-Mobile, která kromě kratší pracovní doby nabízí svým zaměstnancům i práci z domova, sdílení pracovního místa či pružné rozvržení pracovní doby v rámci dne. "Všichni naši zaměstnanci mají možnost využít flexibilní uspořádání pracovní doby a úvazku, což má dopad i na jejich spokojenost. Společnost tak získává člověka, který je za takovou možnost rád a je ke své firmě loajální," uvádí Patricie Šedivá z tiskového oddělení T-Mobilu.

4. Zvýšíte produktivitu svých pracovníků

Čeští zaměstnavatelé se často obávají, že jim kvůli zavedení částečných úvazků přibude papírování. Ve skutečnosti je však administrativní zátěž srovnatelná s plnými úvazky. Další častou obavou je, že pracovník odvede méně práce. I to je ale mýtus. Zaměstnanci sice pracují kratší dobu, ale efektivněji. Na práci se totiž více koncentrují, díky čemuž vykazují vyšší produktivitu.

"I u nás byla při zavádění flexi úvazků řada takových pochybností. Nicméně praxe ukazuje, že tomu tak být nemusí. Zaměstnanec, který pracuje na částečný úvazek, bývá často výkonnější než leckterý kolega pracující na plný úvazek," líčí Patricie Šedivá z T-Mobilu.

Velkou motivací k lepšímu výkonu je pro pracovníky mobilního operátora i takzvaný job-sharing neboli sdílená pozice, kdy dvě osoby vykonávají tutéž práci v rámci jednoho pracovního místa a během stanovené pracovní doby se na pozici střídají.

Zvýšenou produktivitu u zaměstnanců na částečný úvazek pozorovala i společnost Advantage Consulting. "Například naše ředitelka divize IT má doma roční dítě, do práce dochází podle potřeby a přitom podává jeden z nejlepších výkonů napříč celou agenturou. Její úspěch a motivace tkví v tom, že zná hodnotu času a dokáže pracovní dobu využít na maximum," říká Látalová.

5. Vyřešíte problém s nedostatkem kvalifikovaných odborníků

Zkrácené úvazky pomáhají společnostem nejen udržet si zkušené zaměstnance, ale i najít nové kvalifikované pracovníky, s jejichž nedostatkem se řada českých firem potýká. Na trhu práce chybí především lidé s technickým vzděláním, od učňovských oborů po vysokoškolské.

Velký potenciál při hledání lidského kapitálu přitom skýtá právě skupina rodičů na mateřské či rodičovské dovolené. Odborníky mezi nimi hledá i společnost Jablotron. "Nabízíme jim částečné úvazky a díky tomu můžeme přijímat kvalifikované pracovníky, kteří z důvodu péče o malé děti nechtějí ještě pracovat na plný úvazek," uvádí Svobodová.

Kratší pracovní dobu jako řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků zvolila i společnost Racio. Ačkoliv firma ve výrobě nezavedla částečné úvazky, umožnila alespoň některým zaměstnankyním pracovat místo 12hodinových jen 8hodinové směny. "Před rokem jsme řešili, jak práci ve výrobě zpřístupnit například maminkám. Vymezili jsme proto pracovní pozice u jednodušších linek, tak abychom mohli přijmout 10 až 12 pracovnic na kratší směny," přibližuje Kurialová.

Zavedení částečných úvazků není možné ve všech oborech. Jak ale ukazuje příklad Racia, pokud firmy chtějí zaměstnancům vyjít vstříc, mohou hledat i jiná řešení, jako například klouzavou pracovní dobu, možnost práce z domova či firemní školky.