Praha v prvním pololetí 2015 hospodařila s přebytkem 7,78 miliardy korun. Na jednání magistrátního finančního výboru to v pondělí řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Na výsledek měly vliv především převody ze státního rozpočtu.

Hlavní město obdrželo letos od státu například zhruba sedm miliard korun za pořádání pravidelné volby do jedné třetiny Senátu, 1,5 miliardy za uspořádání voleb do Evropského parlamentu a 1,7 miliardy za pořádání doplňovacích voleb do Senátu. Vyšší příjmy, než předpokládalo, získalo město podle Kislingerové také při výběru daní právnických osob.

Rozpočet města radní upravují podle aktuálního vývoje hospodaření. Upravený rozpočet nyní počítá s příjmy asi 64,6 miliardy korun. Původně Praha na letošní rok schválila výdaje 56,3 miliardy a příjmy 42,1 miliardy. Na investice má jít 11,2 miliardy korun, tedy o něco více než loni.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Materiál, který v pondělí projednal finanční výbor, musí ještě schválit pražští zastupitelé. V případě, že to udělají, bude vzhledem k přijatým transferům Praha hospodařit s příjmy 64,6 miliardy koruna a výdaji 71,1 miliardy. Schodek zhruba 6,5 miliardy pokryje z dalších financí od státu.

Návrh rozpočtu pro rok 2016 by měl být podle Kislingerové schválen do konce letošního roku. Konkrétní návrhy v jednotlivých kapitolách od radních by měly být předloženy do 12. září, o těchto návrzích budou dále radní i zastupitelé jednat. Konkrétní výši příjmů či výdajů Kislingerová na jednání výboru neuvedla.

Související