Česká policie obvinila dva muže kvůli funkčnímu nástražnému systému, který byl v květnu nalezen v autobusu z Prahy do Varny. Zařízení bylo odhaleno v zavazadlovém prostoru na dálničním odpočívadle v Maďarsku. V autobusu cestovalo více než 30 lidí. Zápalná směs nevybuchla jen díky náhodě. 

Motiv činu zatím není jasný, protože obvinění s policií nespolupracují, uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Detektivové se však domnívají, že by mohlo jít o konkurenční boj provozovatelů mezinárodní dopravy. Muži jsou ve vazbě. Hrozí jim osm až patnáct let vězení.

Podle Hantáka byli zadrženi muži ve věku 26 a 29 let. Hlavním konstruktérem nástražného systému byl podle policie muž z Ruska, který s dalším dosud neznámým člověkem naplnil pětilitrový plastový kanystr směsí benzinu a polystyrenu. "Spouštěcím mechanismem se měla stát litrová plastová lahev naplněná stejnou směsí," doplnil Hanták.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ke šroubovacímu uzávěru lahve pak byly připojeny měděné dráty, které sloužily jako roznětka. Součástí mechanismu byl také digitální časovač a akumulátor. "Je třeba zdůraznit, že celý nástražný systém byl plně funkční," zdůraznil Hanták.

Druhý z obviněných pak podle policie koupil od údajného komplice pod smyšleným jménem místenku na autobusovou linku. Oba pak společně podle policie přinesli nástražný systém ve sportovní tašce. Jeden muž se vydal na cestu, v Brně pak vystoupil a tašku nechal v zavazadlovém prostoru.

Případ se stal 16. května. Nástražný systém našel řidič poté, co se autobusem začal šířit zápach štiplavé látky. V zavazadlovém prostoru totiž náhodně začala iniciace nástražného systému. Směs však díky další náhodě nezačala hořet. Podle vyjádření policie by systém způsobil škody na majetku a ohrozil zdraví či životy cestujících.

Případu si hodně všímala bulharská a maďarská média, která spekulovala o tom, zda jde o válku mezi dopravci, jelikož stejné dopravní firmě po žhářském útoku shořel v Praze autobus o měsíc dříve. Zahraniční média se domnívala, že mohlo jít také o teroristický útok, což brzy vyloučil maďarský protiteroristický útvar.

Související