Lidé, kteří se starají o své dlouhodobě nemocné příbuzné, by měli mít podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí možnost žádat delší volno z práce, aniž by o zaměstnání přišli. "Zvažujeme délku tři až šest měsíců. Pracující lidé, kteří platí nemocenské pojištění, by měli mít možnost si vybrat dovolenou, aniž by ztratili zaměstnání," vysvětlila ve čtvrtek ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

"V současné době jsou neformální pečovatelé z 80 procent ženy, ať už to jsou dcery nebo snachy, většinou ve věku okolo padesáti let. Tyto ženy to potom velmi odnášejí na trhu práce, protože nemají žádnou ochranu. Přitom státu ušetří obrovské peníze," řekla Marksová.

Ministryně chce k pečování o děti motivovat i otce

Komise, která na ministerstvu připravuje opatření na pomoc rodinám, také navrhla změnu v čerpání rodičovských příspěvků. Dnes mohou rodiče čerpat 220 000 korun po dobu v rozmezí dvou až čtyř let věku dítěte, za měsíc mohou přitom nejvíce vyčerpat 11 500 korun.

"Chtěli bychom zavést flexibilitu směrem dolů, od šesti měsíců dítěte do dvou let. Částka bude tvořit maximálně 70 procent hrubé mzdy a bude se také odvíjet od výše příjmu. Jednorázová částka dosáhne nejvýše 32 640 korun," uvedla Marksová. Rodičovský příspěvek podle ní nemůže být vyšší než předchozí příjem rodiče. 

Podle ní by vyšší příspěvek mohl motivovat k zájmu o péči i otce. "Možná bychom mohli inspirovat řadu tatínků. Kdyby šli na krátký rodičák, výpadek příjmů rodiny by nebyl tak velký," tvrdí. Zároveň chce Marksová zrušit hranici 46 hodin za měsíc, které mohlo dítě do dvou let strávit v jeslích nebo školce, aniž by jeho rodič přišel o peníze od státu.

Marksová chce zavést také otcovskou poporodní péči. "Jde o to, aby si otcové v šestinedělí nemuseli brát dovolenou, když chtějí zůstat doma s matkou svého dítěte. Na základě nemocenského pojištění by mohli čerpat otcovskou dovolenou," upřesnila ministryně.

S dítětem by mohli otcové zůstat doma týden, z nemocenského pojištění by přitom mohli čerpat 70 procent platu. S podobným návrhem přišel před několika lety někdejší ministr práce a pozdější premiér Petr Nečas.

Mikrojesle provozované obcemi

Všechna opatření z dílny expertů na ministerstvu by měla začít platit nejpozději začátkem roku 2017. Už od ledna příštího roku spustí ministerstvo projekt "mikrojeslí" pro děti od šesti měsíců. Půjde o malé kolektivy do čtyř dětí s pečující osobou.

"Je časté, že jesle půjčují pečovatelky domů. V tomto případě by vznikla instituce, o které by rozhodovaly obce. Jesle by přímo zřizovaly a provozovaly," uvedla Marksová. Obcím by ministerstvo přispělo penězi z Evropského sociálního fondu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Změny chce expertní skupina prosadit i v oblasti umělé reprodukce, která je v gesci ministerstva zdravotnictví. Podle ministryně nejsou současné podmínky dobře nastavené - věkovou hranici pro možnost podstoupit umělé oplodnění by Marksová zvýšila.

Ministryně rovněž doporučila zlevnit antikoncepci. Některý typ by podle ní mohl být dokonce zdarma. "Dříve hradila nejlevnější tablety pojišťovna, dnes v antikoncepci nic zadarmo není," nechala se slyšet. 

Na návrzích, které ministryně ve čtvrtek představila, pracovala skupina expertů složená ze sociologů, demografů a ekonomů. V čele komise stojí socioložka Marie Čermáková.