Společnost Centrum Palmovka (CP), vlastněná Prahou 8, podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu při zadání zakázky na stavbu nové radnice Prahy 8. V úvahu prý připadají tři trestné činy, sdělil mluvčí společnosti František Králík. CP již několik měsíců vede spor s firmou Metrostav kvůli nezaplaceným dluhům a rovněž se u soudu domáhá určení vlastnictví rozestavěné budovy. Nová radnice na Palmovce vyjde na 1,1 miliardy.

Podle CP připadá v úvahu spáchání trestného činu porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě a trestného čin porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Problémy v souvislosti s výstavbou se táhnou již několik měsíců. Firma podala v červenci žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si nechalo CP udělat. Soud tak bude řešit, zda je majitelem rozestavěné budovy firma, nebo je jím hlavní město.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Právě kvůli této pochybnosti podle mluvčího přestalo CP na jaře platit dodavateli, stavební firmě Metrostav. Metrostav po CP požaduje vyplatit asi 240 milionů korun a vyplacení částky chce řešit u rozhodčího soudu. V květnu Metrostav pozastavil výstavbu a utlumil ji pouze na nejnutnější práce.

Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 již v roce 2010. Dosud vyplatila stavební firmě asi polovinu částky. Samotná výstavba začala loni v dubnu. Budova by měla zabírat plochu o rozloze více než 16 tisíc metrů čtverečních.

Související