Ačkoliv se celosvětově daří nerovnost snižovat, z pohledu národních států se zdá, že se situace zhoršuje. Klíčovým problémem přitom je, že v posledních třiceti letech stagnuje střední třída, říká jeden z největších odborníků na výzkum nerovnosti Branko Milanović.

Evropa podle něj sice zůstává nejvíce rovnostářskou částí světa, ale zdejší obyvatelé jsou citliví i na relativně drobné zhoršení situace. Společnost v Evropě a Spojených státech je podle Milanoviće pesimističtější a cyničtější než dříve.

Nerovnost je ale velmi citelná v Rusku. Z národního ponížení, které Rusové zažili v době divoké privatizace a pádu mnoha lidí do skutečné chudoby, pramení dnešní ruský nacionalismus, tvrdí Milanović v rozhovoru pro týdeník Respekt. 

Jak na tom vlastně jsme – zvyšuje se dnes opravdu dramaticky nerovnost?

Když ji měříme celosvětově, tak se naopak snižuje. Věci se zlepšují. Chudé země s desítkami či stovkami milionů obyvatel v minulých deseti letech ekonomicky rostly rychleji než bohaté státy, a proto celosvětově došlo ke snížení nerovnosti. Ve více nových zemí fungují odpadové systémy, bydlení, vlaky, restaurace a další znaky bohatého světa. Nejviditelnější je tento pokrok v Číně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.