Bývalý příslušník Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Irovský neuspěl s dovoláním kvůli nepodmíněnému ročnímu trestu za zbití disidenta Petra Placáka v červnu 1989.

Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl, zjistila v úterý ČTK z usnesení v soudní databázi. Spolu s Irovským loni Městský soud v Praze potrestal nepodmíněně také jeho někdejšího kolegu Antonína Prchala, podmínku dostal Petr Vrbický.

NS nyní řešil pouze dovolání Irovského. Muž argumentoval dobovou právní praxí a judikaturou, podle které prý jeho postup nemusel být trestným činem.

Placák podle něj také neutrpěl žádnou závažnou újmu na zdraví, musel jen jednou navštívit lékaře. Uložení nepodmíněného trestu po 25 letech od spáchání trestného činu Irovský označil za "bezprecedentně zdrcující". Verdikt prý vyvolává obavu, že jde o mstu či úlitbu veřejnému mínění.

NS ovšem nenašel důvod k zásahu. I když od posuzovaného skutku uplynula dlouhá doba, nelze přehlížet závažnost činu.

"Společně s dalšími obviněnými totiž jako příslušník bezpečnostních složek úmyslně, za použití hrubého násilí, zastrašování a výhrůžek, vyvíjel nátlak na poškozeného, a to zcela jednoznačně pro jeho politické přesvědčení a názory," stojí v usnesení. NS rozhodl v červenci, v úterý rozhodnutí zpřístupnil na internetu. Možnost podat ústavní stížnost Irovský podle dostupných informací zatím nevyužil.

Čtyři příslušníci StB, z nichž jeden už zemřel, podle obžaloby Placáka unesli, když spolu s dalšími zhruba 30 lidmi protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce.

Tehdy pětadvacetiletého disidenta odvezli do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku, kde jej bili a kopali. Následně mu vzali doklady a nechali jej v lese.

Obžalovaným hrozilo za zneužití pravomoci úřední osoby dva až deset let vězení. Uložené tresty jsou kvůli dlouhému časovému odstupu od spáchání činu pod hranicí zákonné sazby. Odvolací Městský soud v Praze případ musel řešit dvakrát. Poprvé rozhodl, že je trestný čin promlčený. Případ mu však vrátil NS, napodruhé už odvolací soud potvrdil tresty uložené Obvodním soudem pro Prahu 7.

Související