V podniku výrobce munice Sellier & Bellot ve Vlašimi na Benešovsku v pondělí odpoledne explodovaly dva sklady se střelným prachem.

Na místě je nejméně jeden mrtvý člověk, obětí ale může být více, řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Firma již potvrdila, že pohřešuje tři zaměstnance.

Mluvčí benešovské policie Eva Stulíková zatím oběti na životech nepotvrdila. Do areálu ani v pondělí večer nikdo nesmí. Čeká se na rozhodnutí pyrotechniků, hrozí totiž další výbuch. Celá oblast je uzavřena, okolí areálu střeží městská policie. Pyrotechnici na místo dorazili kolem 14. hodiny. Policie se podle Stulíkové případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Událost byla hlášena po 12.48, exploze nastala ve skladu materiálu pro výrobu zápalek. "Šlo o výbuch střelného prachu, nedošlo tam k následnému požáru," uvedl Holomčík. "Pohřešováni jsou tři zaměstnanci. Zasedá štáb pyrotechniků," doplnila mluvčí policie Stulíková.

Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že exploze nastala, když jeden ze zaměstnanců firmy v kelímku přenášel třaskavinu z místa výroby do meziskladu. Třaskavinou byl trinitroresorciát, což je poloprodukt, který slouží k dalšímu zpracování střelného prachu, dodal mluvčí. Podle hasičů byly zasaženy malé sklady o rozměrech dva krát jeden metr a explodující látky nebylo velké množství. 

Tři lidé chybí

Reportérka HN přímo z místa hlásí, že prostory jsou uzavřené. Záchranáři jsou na místě, ale kolem skladu je dvěstěmetrová zóna. Nad továrnu se po 17. hodině vznesl vrtulník s termovizí, o hodinu později místo prověřil speciální robot.

"Teprve poté mohl na místo vstoupit policejní pyrotechnik v těžkém pyrotechnickém obleku," uvedla Stulíková. Kolem 20. hodiny večer místo prověřovali ještě tři pyrotechnici, už bez těžkých zásahových obleků.

"Celé by to tam měli zadokumentovat, zatím se nebude s ničím hýbat," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Místo bylo také nasvíceno, důkladná prohlídka ale bude pokračovat až za denního světla. Teprve po dokončení průzkumu budou moci na místo znalci z oboru pyrotechniky a pracovníci báňského úřadu, aby případ vyšetřili.

Záchranáři mají na místě dvě sanitky. "Na místo zatím nikdo nemůže. Spekuluje se, že tam jsou tři pohřešovaní," doplnila mluvčí záchranné služby ve Středočeském kraji Petra Effenbergerová. Záchranáři zatím nikoho neošetřili.

Vchod do areálu hlídají dva strážníci. "Byly to dvě hned za sebou jdoucí kovové rány," řekla mladá žena s dítětem v kočárku, která byla v době výbuchu nedaleko podniku. Rány se jindy ozývají jen z místní střelnice, kde se zkouší náboje. Na to už jsou obyvatelé zvyklí.

V domě paní Růženy, která bydlí naproti továrně, se prý dnes otřásly okenní tabulky. "Rány slýchám od sedmi ráno, ze střelnice. Zažila jsem doby, kdy byly kvůli výbuchům po Vlašimi vytřískaná celá okna. Teď byl delší dobu klid," vysvětluje seniorka.

Oslovení obyvatelé města se shodují, že neštěstí v továrně se stávají při tom, když zaměstnanci přenášejí z buunkrů střelný prach k dalšímu upracování do hal. Na manipulaci s výbušnou směsí mají speciální školení, jednou za čas ale dochází k nehodám.

"Za přenášení prachu mají vyšší platy. Asi před sedmi lety také vybouchl, ale ne uvnitř budovy. Zaměstnanec, který ho přenášel, byl na místě mrtvý," řekl pro HN jeden místních mladíků.

Podle starosty Vlašimi Luďka Jeništy nemusejí mít obyvatelé města obavy. Areál vedení města v poslední době několikrát procházelo a informovalo se na bezpečnostní opatření. "Jsou tam opatření, aby nemohlo dojít k velkým škodám," uvedl starosta.

Podle něj se už v minulosti několik podobných nehod v podniku stalo, ale provozy se od té doby diametrálně změnily. "Nicméně je to riziko práce, stoprocentně nelze nehodu vyloučit nikdy," dodal Jeništa.

Provoz na silnicích v okolí Vlašimi je mírně omezen kvůli přístupu záchranářů k továrně, podle Jeništy ale nejde o vážné omezení.

Výbuch, Vlašim, Sellier & Bellot - Infografika

Mluvčí báňského úřadu Machek řekl, že exploze nastala, když jeden ze zaměstnanců firmy v kelímku přenášel třaskavinu z místa výroby do meziskladu. Třaskavinou byl trinitroresorciát, což je poloprodukt, který slouží k dalšímu zpracování střelného prachu, dodal mluvčí báňského úřadu.

"Slyšel jsem mohutnou explozi, jakou jsem dosud z areálu neslyšel," řekl České televizi svědek, který bydlí poblíž areálu. K otřesům podle něj nedošlo.

Sellier & Bellot je jedním z nejvýznamnějších výrobců malorážové munice, kterou vyrábí už od roku 1825. Od roku 2009 je majitelem továrny brazilská společnost CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. (CBC). Každý den opustí továrny Sellier & Bellot dva miliony nábojů.

Dvě třetiny produkce končí na civilním trhu, tedy na střelnicích a u myslivců, zbytek munice odebírají ozbrojené složky. Firma má 1400 zaměstnanců.

Silně exportní firma dodává do 80 zemí. Čtyřicet procent produkce prodá v Evropě, 30 procent v Severní Americe, zbytek na ostatních světových trzích, například v Africe.

Související