Ochranka Pražského hradu zadržela v pondělí odpoledne jednoho z členů skupiny Ztohoven při pokusu znovu vylézt na lešení v areálu Hradu, řekl mluvčí policejního prezidia David Schön. "Zadrželi jsme jednoho muže, ročník 1975, jak se snaží vylézt na lešení. Předali jsme ho pražským kolegům, nikomu se nic nestalo," řekl Schön.

Zadržený měl dát rozhovor České televizi (ČT) k sobotní akci Ztohoven, kdy vyvěsili na Hradě místo standarty rozměrné rudé trenýrky. Muž byl ale podle mluvčí televize Alžběty Plívové zadržen ještě před setkáním se štábem ČT.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dnes rozhodně nešlo o další uměleckou akci Ztohoven," uvedl performer. Naznačil, že ochranka Hradu je po víkendu velmi ostražitá.

Výtvarník byl v pondělí stejně jako v sobotu oblečen do pracovního oděvu. V sobotu kolegům, kteří byli přestrojeni za kominíky, pomáhal s přípravami na místě.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že v pondělí ochranka zadržela muže přestrojeného za dělníka. Podotkl, že Hrad očekával, že se budou podobné akce opakovat. "Po kominické tirádě se tentokrát převlékl za stavebního dělníka," uvedl.

Plánované setkání s jedním z účastníků výtvarné skupiny ČT potvrdila. "Štáb České televize byl dohodnut s jedním ze členů skupiny Ztohoven na rozhovoru. Ten měl proběhnout před Arcibiskupským palácem," řekla mluvčí televize Plívová.

Štáb chtěl natočit právě i místo, kterým se členové skupiny dostali na lešení. "Vše nakonec ale proběhlo jinak, respondent před Arcibiskupský palác nedorazil a náš štáb už pouze zaznamenal zásah hradní ochranky," dodala mluvčí.

V sobotu večer se podařilo skupině v přestrojení za kominíky vyměnit hradní vlajku za červené trenýrky. Celou akci se skupině podařilo natočit a umístit na web.

"Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," okomentovala skupina v svůj čin. 

Víkendová akce vyvolala u českých politiků pochybnosti ohledně kvality ostrahy prezidentského sídla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další vzali incident s humorem, předseda ODS Petr Fiala ho označil za nevkusný, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za fašizaci pražské kavárny a ministr obrany Martin Stropnický (ANO) za formu demokracie.

"Ještě v nočních hodinách byla prezidentská standarta vyvěšena zpět," řekl HN v neděli mluvčí prezidenta. Protože Ztohoven tam obří trenky pověsili v podvečerních hodinách, vlajka tak zřejmě visela na Hradě několik hodin.

Rudé trenky nad Hradem zaznamenala také zahraniční média.

Policie oznámila, že v sobotu zadržela a následně propustila tři muže, které podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení.

Související