Úterní výbuch části výroby v areálu cukrovaru a lihovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku zranil čtrnáct lidí, nejméně dva z nich těžce. Většina z padesáti zasahujících hasičů už z místa k večeru odjela.

Další exploze nehrozí. Požár, který následoval po výbuchu, hasiči zlikvidovali kolem jedenácté hodiny dopoledne a situaci mají od té doby pod kontrolou, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. 

Podle starosty Tomáše Sedláčka exploze vznikla při údržbě zařízení lihovaru. Vyšetřování bude pokračovat i v dalších dnech, způsobená škoda se podle prvních odhadů firmy pohybuje v řádech milionů korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dva lidé jsou zraněni těžce. Čtyři osoby utrpěly střední kombinovaná poranění, čtyři ženy byly zraněny tlakovou vlnou výbuchu, čtyři osoby zasaženy kyselinou dusičnou. Všem byla poskytnuta přednemocniční péče," řekla HN mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Dva těžce zranění byli s mnohačetnými zraněními převezeni vrtulníky do nemocnic v Praze a Liberci. Čtyři lidé se zraněním očí, oděrkami či zhmožděninami skončili v mladoboleslavské nemocnici.

Dalšími zraněnými jsou čtyři lidé zasažení kyselinou dusičnou. "Po poskytnutí odborné péče je přepravili záchranáři do nemocnice v Turnově," uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Čtyři ženy byly podle mluvčí ošetřeny s lehčím poraněním pravděpodobně od tlakové vlny. Záchranka je převezla do nymburské nemocnice. "Všechny byly ještě dnes propuštěny z nemocnice domů," uvedla vpodvečer mluvčí Nemocnice Nymburk Pavlína Stránská.

Kdy bude lihovar zprovozněn, zatím není jisté. "V nejbližších dnech proběhne po úklidu statická kontrola veškerých konstrukcí, zjištění rozsahu škod a budou zahájeny práce na opravách zařízení," informoval mluvčí. Cukrovar, který se také nachází v areálu, by měl zahájit provoz podle plánu na konci září.

Evakuováno bylo 130 lidí z celého areálu, v objektu lihovaru jich bylo zhruba deset. Kvůli údržbě cukrovaru i lihovaru provoz byl v době výbuchu zastavený.

"Zda selhal lidský faktor, zabezpečení nebo technologie, zatím nevíme," řekl mluvčí společnosti Jakub Hradiský. Ještě podle něj nelze ani určit, jaká část technologie vybuchla.

V rámci vyšetřování budou zaměstnanci lihovaru popisovat svůj postup. Odborníci z různých oborů včetně chemie se budou k postupu vyjadřovat.

Událost byla hlášena před osmou hodinou ranní. Podle policejní mluvčí Markéty Johnové na místo okamžitě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Hasiči stále chladí technologii.

"Policejní vyšetřovatelé si vyžádají odborné posudky z oboru chemie a mechanoskopie, vyšetřování potrvá minimálně několik týdnů," uvedla Johnová. Podle ní se do ovzduší nedostaly žádné nebezpečné látky.

Podle starosty jde o první podobný incident v lihovaru. Cukrovar v Dobrovici funguje od roku 1831, lihovar od roku 2004. "Vždy, když se nějaký problém objevil, měla firma snahu jej řešit," řekl Sedláček.

V poválečné historii byla patrně nejtragičtějším výbuchem v průmyslovém objektu exploze v Chemických závodech v Záluží u Mostu (nyní Unipetrol) v červenci 1974, kde po výbuchu a při následném požáru zahynulo na místě 15 lidí a další dva z osmi desítek zraněných zemřeli v nemocnici. V samostatné České republice měl nejtragičtější následky výbuch v areálu pardubické firmy Explosia v dubnu 2011, který si vyžádal čtyři lidské životy.

Související