Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres odchází ze své funkce kvůli sobotnímu incidentu s trenýrkami nad Pražským hradem. Nemůže prý hlídat někoho, kdo mu nevěří. Podle předběžných výsledků šetření celé události byl zásah policie v pořádku. Dongresův konec v čele prezidentské ochranky požadoval sám Miloš Zeman.

"Za daný incident necítím osobní odpovědnost, ale je mi jasné, že žádný ředitel ochranné služby nemůže vykonávat svou funkci bez důvěry toho, koho chrání, a proto ji dávám k dispozici," řekl k tomu Dongres. U policie slouží 21 let.

Požádal tak o přeřazení na jiné místo v rámci policejní struktury. Policejní prezident Tomáš Tuhý prohlásil, že mu vyjde vstříc. "Měl jsem možnost se seznámit s výsledky šetření celé události a podle nich byla reakce policie v danou chvíli v pořádku. Pokračujeme samozřejmě v kontrole. Pokud by došlo ke kázeňskému řízení, šlo by o individuální posouzení lidí, kteří tam přímo zasahovali," dodal Tuhý.

Kázeňské řízení tak zatím nezahájili a pokud ano, jen s konkrétními lidmi, kteří zasahovali na místě. Tuhý upozornil také na to, že kontrola místa je v gesci hradní stráže, policie má na starost vnitřní perimetr a osobní ochranu prezidenta.

"Dlouhodobě vedeme diskuzi, jak chránit Pražský hrad," vysvětlil Tuhý s tím, že například letos přibude do celé struktury ochrany prezidenta 25 lidí. "Jsem rád, že k události došlo, protože povede k vyjednávání lepšího řešení," doplnil k tomu Tuhého náměstek Martin Vondrášek. 

"Pokud není 630 mužů Hradní stráže schopno uhlídat Hrad, není problém v jejich počtu, ale v jejich vedení," uvedl v reakci prezident republiky Miloš Zeman. Po rezignaci šéfa prezidentské ochranky Petra Dongrese budou následovat i další rezignace nebo odvolání, dále poznamenal. Naznačil tak, že velitel Hradní stráže Radim Studený bude muset skončit.

Dongresovo odvolání se mělo stát trestem za sobotní incident na Pražském hradě. Při něm aktivisté z umělecké skupiny Ztohoven vylezli v přestrojení za kominíky na střechu Hradu a vyměnili prezidentskou standartu za červené trenky.

"Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina na svém webu. Trojici hned na místě zadržela policie, obvinila je z výtržnictví a krádeže.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil akci za "fašizaci pražské kavárny" a "nízký pokus o zneuctění státního symbolu a Hradu". Kancléř Vratislav Mynář pak slíbil, že viníka potrestá.

Zeman se pak v pondělí sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, aby probrali Dongresovo odvolání. "Mohu pouze konstatovat, že k žádným rozporům nedošlo," řekl ke schůzce Ovčáček.

Související