Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) kvůli uprchlické krizi nařídil sestavení speciálního týmu pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí.

Jeho úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě. Ministr ale zároveň zdůraznil, že občanům České republiky aktuálně žádné zdravotní nebezpečí nehrozí.

Ministr se pro tento krok rozhodl po jednání s ministry zdravotnictví členských států Evropské unie v Lucemburku. "V tuto chvíli je naší prioritou prevence. V týmu budou experti na infekční nemoci, bezpečnostní otázky i na problematiku migrace," uvedl Němeček.

Největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přichází, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida.

Podle ministerstva zdravotnictví se také diskutuje o možnosti importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. "Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních," doplnil úřad.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta na začátku září uvedl, že Česko aktuálně není ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Z pátečního Němečkova vyjádření vyplývá, že se na tom nic nezměnilo.

Hygienici už několik týdnů situaci monitorují. Fungují také preventivní opatření při vstupním vyšetřování migrantů. "Prvním úkolem nového týmu bude vytvořit z již nastavených opatření trvalý systém a dále tuto ochranu doplňovat a rozvíjet podle aktuálních potřeb vyplývajících z denního monitoringu situace," doplnil ministr.

Související