Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje nyní 55 procent lidí, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti červnovému průzkumu je to nárůst o deset procentních bodů. Nejvyšší důvěře z ústavních institucí se ale těší starostové a obecní zastupitelstva, naopak nejméně lidé věří Poslanecké sněmovně.

Prezidentovi častěji důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci, příznivci levice a levého středu a sympatizanti ČSSD a KSČM. Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyslovilo důvěru 46 procent Čechů, což je zhruba stejně jako v červnu.

Poslanecké sněmovně věří 35 procent lidí, Senát je na tom jen o procento lépe. Také v obou těchto případech se názor lidí od posledního průzkumu příliš nezměnil. Senátu i sněmovně častěji důvěřují dotázání s dobrou životní úrovní, ekonomicky aktivní a potenciální voliči ČSSD a ANO.

Lokální reprezentace mají mezi lidmi o něco vyšší prestiž. Krajskému zastupitelstvu důvěřuje 46 procent lidí, obecnímu zastupitelstvu pak 64 procent dotázaných. Starostové se těší důvěře 64 procent Čechů, hejtmanům věří 42 procent lidí. Ve všech případech jde proti červnu o mírný nárůst.

CVVM se tentokrát také ptalo, jak lidé důvěřují ombudsmanovi, Ústavnímu soudu, Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) a Bezpečnostní informační službě (BIS). Nejlépe dopadl s 56 procenty Ústavní soud, nadpoloviční důvěru získal také ombudsman a NKÚ, BIS pak věří 42 procent lidí.

S celkovou politickou situací je spokojeno 21 procent lidí, což je stejný výsledek jako v červnu. Spokojenější jsou častěji mladí lidé do 29 let, dotázaní s dobrou životní úrovní a příznivci ANO a KDU-ČSL. Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. září a zúčastnilo se ho 994 lidí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na aktuální názory lidí se ptala i agentura STEM/MARK, kterou zajímala nedávná akce skupiny Ztohoven, která vyvěsila červené trenýrky nad Pražský hrad. Akce podle průzkumu pobavila celkem dvě třetiny Čechů. Zároveň ji ale schvaluje jen zhruba 40 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Výzkum, kterého se zúčastnilo 623 respondentů, také došel k závěru, že zhruba dvě třetiny lidí považují akci za snahu o zesměšnění prezidenta Miloše Zemana. Shodně 59 procent lidí má událost za recesi a snahu se zviditelnit, kolem poloviny lidí pak za kritiku vstřícné politiky Hradu vůči Rusku a Číně. Podle 27 procent dotázaných mělo být cílem akce znesvětit symbol české státnosti.

Související