Karviná ušetří zhruba 40 milionů korun, a to na úrocích ze dvou úvěrů, které splácí. Dohodla se totiž s věřitelskými bankami na nižší úrokové sazbě. Ušetřené peníze chce město využít na další investice, řekla mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Karviná splácí dva úvěry na výstavbu kanalizace, od roku 2007 si město peníze nepůjčovalo. Investice i evropské projekty platí z peněz získaných prodejem městských bytů.

"Banky nám snížily úroky u obou úvěrů pod dvě procenta, přičemž dříve to bylo u jedné půjčky skoro šest procent, u druhé necelých pět procent," uvedl náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD).

Životně důležitá kanalizace

V roce 2006 si město vzalo od konsorcia Komerční banky a České spořitelny úvěr ve výši 432,5 milionu korun, z nichž mu aktuálně zbývá doplatit zhruba 69 milionů korun. Úrokovou sazbu banka snížila z 4,95 procenta na 1,7 procenta. Úvěr město splatí do konce roku 2016.

Druhý úvěr ve výši 550 milionů korun měl sazba 5,9 procenta, nově činí 1,9 procenta. Úvěr má být splacen v roce 2023, městu chybí doplatit 279,5 milionu korun.

"Kanalizace byla pro nás životně důležitá a museli jsme ji urychleně dostavět. Tedy oba úvěry byly účelné, jejich splácení nás nikdy nezatěžovalo a nezatěžuje, neomezilo běžný chod města ani další investice," uvedl Wolf. Podle něj město ale nepočítá s tím, že by si do budoucna bralo další úvěry. Dobudování kanalizační sítě stálo tehdy přes miliardu korun.

O využití ušetřených peněz bude rozhodovat zastupitelstvo, zamíří ale zřejmě na investice nebo do fondů, z nichž město dotuje sociální služby nebo kulturu.

Související