Při vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem způsobila skupina Ztohoven škodu takřka 100 000 Kč. Na sociální síti Twitter to v sobotu uvedl bez dalších podrobností mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Aktivisté čelí kvůli akci, kterou provedli před týdnem, podezření z výtržnictví a krádeže.

Členové Ztohoven minulou sobotu pronikli na střechu budov Pražského hradu a vyvěsili tam místo prezidentské standarty obří červené trenýrky.

Prezident Miloš Zeman pro server Aktuálně.cz řekl, že členové Ztohoven poničili standartu, mechanismus vlajkového stožáru a bylo nutné opravit i poškozenou střechu.

Skupina poté sdělila, že trenýrky vyvěsila, aby nad Hradem "zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic". Po vyvěšení trenýrek se mimo jiné ztratila prezidentská standarta, podle Ztohoven uletěla.

"Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě, že ochranka selhala," komentoval již dříve vyvěšení trenýrek Zeman.

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres po incidentu skončí ve funkci, podle Zemana nese odpovědnost i šéf Hradní stráže Radim Studený.

Dvě třetiny Čechů ale podle průzkumu agentury STEM/MARK akce Ztohoven pobavila.

Související