Pracoviště budoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vzniknou v Příbrami, Jincích a Spáleném Poříčí. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec po úterním jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým (oba ANO) a zástupci obcí a krajů v Příbrami.

Materiál k vyhlášení CHKO Brdy, jež v lednu nahradí zrušený vojenský prostor, by měla vláda schvalovat příští týden. Jediný rozpor se podle Brabce týká zlatonosného ložiska Petráškova hora u Vacíkova. Zatímco Brabcův úřad počítá s jeho začleněním do CHKO, ministerstvo průmyslu žádá naopak jeho vyřazení.

"Já pevně věřím, že to ložisko tam zůstane v rámci CHKO a že tedy dostane ochrana přírody přednost před těžbou zlata," uvedl Brabec. Pokud by se ministerstva nedohodla, musela by spor řešit vláda.

Brabce potěšil zájem obcí, které chtěly mít sídlo CHKO na svém území a předháněly se s nabídkami. "Trošku mi to připomínalo boj o příští olympiádu," uvedl.

Přednost podle něj dostalo řešení, které se sledovalo od začátku, a to umístit detašovaná pracoviště s co nejnižšími náklady co nejblíže k lidem. Všechny tři pobočky by měly být správě CHKO poskytnuty zdarma, a to od ministerstev obrany, zemědělství a obce Spálené Poříčí.

Starosta Příbrami Jindřich Vařeka (ANO) uvedl, že příbramské pracoviště nebude jen sídlem CHKO, ale bude mít na starosti širší agendu, kterou převezme z Prahy. "Bude tady veškerý styk s veřejností, například přijímání dotačních žádostí a podobně," řekl. Pracoviště by podle něj mělo prozatím fungovat v budově ministerstva zemědělství na Zdaboři.

Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) v minulosti s umístěním pracoviště CHKO v Příbrami nesouhlasil a prosazoval Jince a pobočku v Plzeňském kraji. Brabec uvedl, že zástupce Středočeského kraje na dnešním jednání proti umístění pracovišť CHKO nic nenamítal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Brdský vojenský újezd bude koncem roku zrušen. Místo něj vznikne CHKO a rozsáhlé území, které po desetiletí využívali vojáci, se otevře veřejnosti a turistickému ruchu.

Pyrotechnická očista území podle Stropnického postupuje podle plánu. "V současnosti je 45 procent toho území vyčištěno, koncem roku to bude 50 procent a potom ještě během následujících dvou let ty práce budou pokračovat," uvedl.

Klub českých turistů by měl začít se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Na jaře by tam podle Stropnického už měl být jakýsi základ. Počítá se s cyklostezkami a turistickými naučnými stezkami.

Další záležitostí, která se řeší, je parkování. "Budou tam od počátku minimálně čtyři záchytná parkoviště, nezpevněná. Nejpozději v květnu přibudou další dvě parkoviště se zpevněným povrchem," uvedl ministr obrany. Na dvou parkovištích by podle něj měla být možnost dobíjet elektrokola. Pro běžnou automobilovou dopravu újezd podle Stropnického nebude otevřený.