Majitel pole s technickým konopím si stěžuje, že policisté v úterý bezdůvodně napadli a zbili jeho sběrače na poli v Bukovanech u České Lípy. "Při sklizni technického konopí tekla krev a slzy. Policisté si zřejmě spletli technické konopí s marihuanou," píše ve facebookovém příspěvku Jan Bešík, majitel a zakladatel místní firmy, která z rostliny vyrábí zdivo nebo izolace.

Konopný lán v úterý sklízelo deset brigádníků. Přerušil je náhlý zásah osmi policistů, kteří se přiřítili ve dvou autech na pole. "V době, kdy přijížděli, jsme zrovna svačili. Neměli jsme důvod být agresivní, protože jsme si byli vědomi, že nepácháme nic protizákonného. Sklízeli jsme technické konopí, které je v Liberci hlášené na celním úřadu," vysvětlil jeden z napadených mužů, který je stejně jako ostatní romského původu.

Policisté z České Lípy prý jeli na základě upozornění zkontrolovat, kdo pole sklízí a o jakou rostlinu přesně jde. "Byli jsme ze zákona povinni prověřit, jestli sklizeň probíhá oprávněnými osobami, zda na to mají všichni potřebné doklady. Potřebovali jsme ověřit jejich totožnost a tím legálnost celého aktu," vysvětluje mluvčí českolipských policistů Ivana Baláková. Policisté pak prý sběrače vyzvali, aby vše položili a přistoupili k autu, aby je mohli legitimovat.

"To jsme samozřejmě udělali, jenomže když jsme vstávali, policisté mě napadli. Nejdřív do mě strčili, a když jsem se otočil a řekl, že jsem klidný, vytasili teleskopické obušky a slzný plyn," popisuje napadený muž, který chce zůstat v anonymitě.

Policisté mu podle jeho slov stříkli do očí pepřový sprej a asi tři minuty ho bili a kopali. Pak ho zaklekli a nasadili mu pouta. A když se ho zastal jeho sedmnáctiletý syn, napadli i jeho.

"Dva policisté mu stříkli kasrem do očí, začali ho škrtit, povalili ho a bili mu hlavou o kameny. Naznačili, že mají zbraně, měli jsme strach," líčí napadený muž. Bešík popisuje, jak mezi zaměstnanci vypukla panika. Dospělí se snažili krýt vlastními těly děti, které řvaly strachy.

Situace se prý uklidnila až ve chvíli, kdy zasáhl zaměstnanec neromského původu a vysvětlil, že se nejedná o sběr marihuany, ale technického konopí, jenž je ohlášené u celní správy v Liberci. "Nemám tušení, proč policisté nezavolali na Celní správu a nezjistili si, o jaké pole se jedná," uvedl majitel.

Při sklizni technického konopí dnes tekla krev a slzy. Policisté si zřejmě spletli technické konopí z marihuanou. Dnes...

Posted by Honza Bešík on 29. září 2015

Mluvčí policie se ale brání, že muži, vůči kterým policisté zasáhli donucovacími prostředky, s nimi nespolupracovali.

"Neuposlechli výzvy, které se dávají v rámci standardního postupu. Jeden z mužů se rozhodl je ignorovat. Použili jsme donucovací prostředky i vůči mladíkovi, který bránil policistům v dokončení policejního zákroku," vysvětlila Baláková.

Šlo o syna, který bránil před útoky svého otce. Mluvčí přiznává, že policisté použili slzný plyn, pouta a hmaty a chvaty. "Nemám informace o teleskopické tyči," uvedla mluvčí.

Otce i syna pak policisté převezli na stanici v Novém Boru, odkud je podle Balákové asi po dvaceti minutách po ověření totožnosti propustili. "Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení," dodala mluvčí.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Přestože má napadený po celém těle modřiny, pokračoval ve středu v práci na poli dál. Společně se svým bratrem jsou ale jediní dva. "Skoro všichni lidé, kteří v úterý sklízeli, se báli znova přijít. Takže tady to nesklizené zůstane," uvádí Jan Bešík.

Ten se chce nyní poradit s advokátem, jak postupovat dál. Škodu za nesklizené konopí si pravděpodobně nechá vyčíslit, zvažuje vydat se soudní cestou. "Určitě chci podat alespoň podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby zásah prošetřili.

Chci získat aspoň omluvu pro sběrače a nějaké zadostiučinění, že šlo o omyl. Že neměli správné informace," říká Bešík. Podle něj je akce důsledkem kriminalizace konopí.

Policie se krátce vyjádřila, že pro ni případ ještě není uzavřený. "Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů," uvedla mluvčí.

Související