Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v pátek neodvolala generálního ředitele Jaroslava Ďuriše. O budoucnosti firmy bude vedení podniku jednat s pražskými radními.

"K odvolání ředitele dnes nedošlo. Dozorčí rada bude nadále jednat o budoucnosti firmy s vlastníkem, tedy městem. Do dalšího jednání dozorčí rady očekávám standardní fungování podniku včetně jeho ředitele," řekl předseda dozorčí rady Petr Dolínek. Další jednání dozorčí rady se uskuteční 21. října.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale České televizi řekla, že se podle jejích informací dozorčí rada shodla, že je výměna vedení podniku potřebná. Krnáčová minulý týden uvedla, že by měl Ďuriš v čele největší městské společnosti v zemi skončit. 

Na dozorčí radě podle zástupce odborů DPP Jiřího Obitka proběhla věcná diskuse. "Jsem rád, že většina rady nejednala pod vlivem emocí," říká Obitko s tím, že pět zástupců v dozorčí radě jednoznačně potvrdilo, že stojí za generálním ředitelem Ďurišem. Valnou hromadu DPP tvoří patnáctičlenná rada hlavního města.

Podle Obitka padly na mimořádném zasedání rady návrhy na odvolání, ale celá debata byla nakonec věcná a systémová. "Výsledek této debaty je, že dozorčí rada žádá radu hlavního města Prahy, aby se vyjádřil ke směřování dopravního podniku. A tím se budeme zabývat na příštím zasedání dozorčí rady," dodává Obitko.

Změna představenstva

Členové dozorčí rady diskutovali také o tom, že by mělo dojít ke změně členů představenstva. "Toto akcentovali i zástupci zaměstnanců v dozorčí radě. Je dlouhodobě nepřijatelné, aby v představenstvu seděli pouze ředitelé dopravního podniku," říká Obitko a dodává, že je potřeba, aby v radě byli i zástupci vlastníka. "Je to logický krok pro kontrolu managementu, respektive generálního ředitele," vysvětluje.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nyní se má vést diskuse, jakým způsobem by měl být nastaven systém řízení dopravního podniku. "Mělo by nám být sděleno, jakou strategii město chce. A to podporují i odborové organizace, protože chtějí věcnou diskusi a neodmítají diskusi o nějaké změně," uzavírá Obitko.

O odvolání Ďuriše začala mluvit primátorka Krnáčová minulý pátek. "Jsem nervózní, když vedení dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a žádá další skoro dvě miliardy, není to vůbec reálné," uvedla. "Budu iniciovat, aby dozorčí rada přehodnotila setrvání některých členů představenstva, a budu iniciovat, aby se změnilo vedení dopravního podniku, to znamená ředitel," doplnila.

Ďuriš, který bude příští týden ve funkci dva roky, pochybení už v uplynulých dnech odmítl. Dolínek, který páteční jednání rady svolal, tvrdí, že nejlepším řešením by bylo vypsat otevřené výběrové řízení. V něm by Ďuriš pozici mohl obhajovat, ten se ale do případného tendru odmítá hlásit.

Proti Ďurišovi se postavil i vicepremiér Andrej Babiš. Ten kvůli sporům mezi Radmilou Kleslovou a Adrianou Krnáčovou dohlíží na fungování pražského ANO a přišel i na úterní jednání zasedání zastupitelů ANO, kde o Ďurišovo odvolání požádal. S informací přišel server Neovlivní.cz.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

"Řekl to jasně, zastupitelé ANO mají za úkol dosáhnout toho, aby dozorčí rada dopravního podniku, kde mají své zástupce, Ďuriše odvolala," řekl pro server jeden z účastníků jednání.

V pátek Babiš označil tyto informace za spekulace. "Nebudu komentovat každou spekulaci," uvedl v SMS. Dodal, že pražský dopravní podnik je symbolem korupce a odpovědnost za jeho hospodaření nese jeho vedení. "DPP je z hlediska jeho nedávné historie jeden ze symbolů korupce na pražském magistrátu," uvedl předseda ANO. "Jestli podnik hospodaří hospodárně a transparentně, je zodpovědnost vedení podniku a dozorčí rady," poznamenal Babiš.

Proti případnému odvolání Ďuriše se postavili někteří odboráři. Podle jejich vyjádření je Ďuriš nejkvalitnějším ředitelem, kterého podnik od smrti někdejšího šéfa Milana Houfka v roce 2005 měl. Odboráři dokonce pohrozili městu stávkou.

Související