Úřady budou lidem starším 70 let vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let místo obvyklých deseti, schválila sněmovna. Dále podraží takzvané expresní pasy, jež budou nově s biometrickými údaji.

Poslanci schválili s úpravami soubor vládních novel příslušných zákonů. Nyní jej posoudí senátoři.

Lidé zaplatí podle předlohy za expresní pas 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Pas ale bude nově se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání potrvá nejvýše šest pracovních dní místo nynějších 15 dní. Děti do 15 let budou mít "rychlý" pas za dva tisíce korun místo současné tisícikoruny.

Tyto pasy už nebudou mít omezenou platnost na šest měsíců jako nyní. Lidé budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.

Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec. Základní cena pasu, který budou chtít lidé do 30 dní, zůstane na 600 korunách. 

Novinkou je také to, že lidé budou moct požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moct vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Do předlohy se navíc dostala ve sněmovně úprava, podle níž si lidé budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by zaplatili stokorunu.

Předloha zavede také poplatek dvě stě korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů. Novela zákona zahrnuje i technické změny a sjednocuje pravidla kvůli novinkám v soukromém právu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas by nově měly mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek. Poslanec Leo Luzar (KSČM) neuspěl s návrhem tuto pasáž vypustit.

Obecní úřady budou muset podle novely umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. "Toto ustanovení umožní použít fikci doručení a zefektivnit tím procesní řízení," stojí v důvodové zprávě.

Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo zabránit účelovému rušení pobytu, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Sněmovna nechválila Luzarův návrh, podle kterého by byly v občanských průkazech opět povinné údaje o adrese trvalého pobytu a o rodinném stavu nebo partnerství. Lidé by taky ani v odůvodněném případě z náboženských nebo zdravotních důvodů, jak se píše v nynějším zákoně, nesměli mít na průkazu fotografii s pokrývkou hlavy.

V dolní komoře neuspěl ani lidovec Ludvík Hovorka, který chtěl kvůli zneužívání radnic k nahlašování trvalého pobytu, aby se tento údaj hned promítl do obchodního a živnostenského rejstříku.

Související