Ministři by měli na pondělní schůzi znovu řešit kontroverzní průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné. Záměr výstavby schválila vláda již v červenci, její vznik ale od té doby kritizuje ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již dříve uvedl, že Babišovy aktivity vznik zóny ohrožují.

Mládek v pondělí předloží vládě materiál, který má podle něho pochybnosti o zóně vyvrátit. Vláda se měla materiálem zabývat již tento týden, projednávání ale odložila.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Babišovi vadí především to, že by měl Moravskoslezský kraj většinu pozemků pro zónu koupit za zhruba 200 milionů od firmy podnikatele Zdeňka Bakaly. Zatím naposledy kritizoval podmínky pro přípravu zóny minulou neděli. V pořadu TV Prima Partie mimo jiné řekl, že se mu nelíbí způsob, jakým kraj zónu vybral.

Hejtmana kraje Miroslava Nováka (ČSSD) označil za nedůvěryhodnou osobu a přirovnal ho k bývalému hejtmanu Davidu Rathovi. Novák následně řekl, že bude po Babišovi soudně žádat omluvu.

Aktuální materiál uvádí, že průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji jsou téměř obsazené a je třeba hledat nová místa pro investory. Podotýká, že právě na popud Babiše se například zvažovala možnost dalšího rozvoje zóny Karviná - Nové Pole. Podle MPO je ale další zásadní rozvoj této zóny nemožný, mj. sousedí s obytnou zástavbou města. Zóna v lokalitě Nad Barborou se naopak jeví nejvýhodnější jak velikostí, tak geografickým umístěním, včetně dopravní dostupnosti.

Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má stát dát až 750 milionů korun. Celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun a mělo by tam vzniknout až 2000 pracovních míst. Celková plánovaná velikost zóny činí 89 hektarů. Vláda by měla v pondělí rozhodnout i o tom, zda stát pro zónu bezplatně poskytne asi 2,9 hektaru pozemků, patřících v současnosti státnímu podniku Diamo. I tento návrh předkládá Mládek.

Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.

 

Související