České aerolinie zvažují změny v palubním cateringu. Jednou z možností, o kterých firma uvažuje, je zrušení podávání jídel v ceně letenky. Přestože se otázkou zpoplatnění občerstvení vedení dopravce zabývá, nebylo ještě definitivně rozhodnuto a nebylo stanoveno žádné datum, odkdy by změna měla platit. Uvedl to mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podávání teplých jídel v ceně letenky v červnu u části letů zrušil Travel Service, který je třetinovým vlastníkem ČSA.

"Diskuse, jak to bude v budoucnu (s cateringem) vypadat, se vedou. Zatím nic nebylo rozhodnuto. Pokud by nastala nějaká změna, budeme to stoprocentně komunikovat s předstihem," doplnil Šabík. Podle několika zdrojů z ČSA, které nechtěly být jmenovány, se o možnosti zrušit bezplatný catering mluví ve vedení společnosti již několik měsíců.

Přestože omezování bezplatných služeb na palubách letadel je v posledních letech v Evropě běžným jevem, nedávný krok Travel Servicu zaskočil cestující i smluvní partnery aerolinek, kterými jsou například prodejci letenek nebo cestovní kanceláře. Podle tehdejšího vyjádření obchodní ředitelky cestovní kanceláře Blue Style Lenky Berberi se cestovní kanceláře o změně služeb na palubách letadel dozvěděly až na základě stížností klientů.

Travel Service zrušil začátkem června bezplatné podávání teplých jídel u části letů. Na některých linkách je nahradil bagetou a balenou vodou, na části linek bezplatný catering zrušil úplně.

Jak by mohlo vypadat občerstvení v ČSA, zatím není jasné. Současná podoba by mohla zůstat u delších letů, jako jsou spoje do ruského Jekatěrinburgu, Moskvy nebo Soulu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

České aerolinie se snaží snižovat náklady dlouhodobě. Posledním výrazným krokem bylo únorové snižování mezd provozním zaměstnancům, kvůli kterému se dopravce koncem srpna ocitl na pokraji stávky letušek a stevardů. Snižování nákladů, které hraje podstatnou roli v ozdravném procesu ztrátových ČSA, vedlo podle vedení společnosti k dosažení zisku zhruba 13 milionů korun v letošním prvním pololetí.

Loni ČSA snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy Kč. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromý Travel Service (34 procent), v němž získá necelých 50 procent čínská skupina CEFC. Zbylých 2,26 procenta v ČSA drží Česká pojišťovna.