Opoziční komunisté v úterý na zasedání brněnského zastupitelstva neuspěli s návrhem na odvolání primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) za jeho slova o poslání lidí do plynu.

Hollan koncem září na internetu napsal, "že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali". Přestože se omluvil, podle komunistů je nepřípustné, aby se vysoký představitel města takovým způsobem vyjadřoval o době okupace.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Návrh na jeho odvolání ale neprošel, protože ho zastupitelé nezařadili do programu jednání. Pro zařazení bodu o odvolání zvedlo ruku 21 zastupitelů. Šestnáct zastupitelů bylo proti, deset se zdrželo - z velké části šlo o zastupitele koaličního hnutí ANO.

KSČM míní, že chování Hollana je neslučitelné s funkcí náměstka primátora. "Je to poplivání cti nejen všech, kdo bojovali proti nacistické okupaci a zločinům, které byly v době okupace páchány, ale všech Čechů a Moravanů, našich rodičů a prarodičů, kteří v této těžké době žili," zdůraznil zastupitel Martin Říha (KSČM).

Hollan se na internetu vyjadřoval ve svém deníčku o zahájení výstavy o vile Tugendhat v Bruselu a kromě jiného tam napsal právě slova o zplynování lidí jiných národností. Kvůli tomu ho na internetu kritizovalo mnoho lidí. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) ho vyzval k omluvě se slovy, že Češi do plynu nikoho neposlali.

Hollan to uznal a druhý den se omluvil. Přiznal, že formulace věty byla chybná a že Češi se zplynování Židů fyzicky neúčastnili. Upozornil však na to, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali. Hollan však také dodal, že tím neupírá zásluhy lidem v odboji a že je potřeba jejich hrdinství neustále připomínat.