Policie obvinila dvě desítky právnických osob a lidí z podílu na podvodném čerpání evropských dotací, při kterém vznikla škoda za deset milionů korun. Hlavní aktér kauzy, osmačtyřicetiletý muž z Hradce Králové, skončil ve vazbě a hrozí mu až deset let vězení. V úterý o tom informoval mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský.

Podle policie muž nabízel různým právnickým osobám pomoc při získání dotací na vzdělávací programy. Získané peníze měly být použité na financování lektorů, tvorbu projektu či nákup techniky.

"Dle dosud zjištěných informací obviněný muž jednal již s podvodným úmyslem. Žadatele o dotační grant uvedl v omyl, kdy dotační částka, o kterou žádal, převyšovala skutečnou potřebu. Ani počty osob, které měly školení provádět, neodpovídaly skutečnosti," uvedl mluvčí.

Policisté muže podezírají z toho, že figuroval jako příjemce dotace a z finančních prostředků převedených poskytovatelem dotace na účty příjemců odčerpával průběžně statisícové částky.

"Do realizačních týmů, které měly školení provádět, zapojoval osoby ze svého okolí, kdy se jednalo nejčastěji o rodinné příslušníky, kteří neměli odborné znalosti, a vykazoval fiktivně jejich činnost," uvedl mluvčí. Obviněný podle něj nabízel například školení v oblastech exotická kuchyně, práce se seniory či dopravní stavby v náročném terénu.

Podle obžaloby hlavní podezřelý peníze použil pro svou osobní potřebu, policie ho obvinila z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie. Další obvinění jsou podezřelí z podvodů v souvislosti s čerpáním evropských peněz.

Související