Poslanci nedokončili projednávání návrhu poslance ANO Jana Volného na vyšší zdanění hazardu. Po procedurálním sporu a žádostech o přestávky na jednání klubů předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) schůzi přerušil do středečních 09:00. Většinu času debaty o zdanění hazardu vyplnil předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Sliboval, že jeho řeč potrvá mnoho hodin. Zatím mluvil zhruba tři hodiny.

Přerušení schůze předcházela debata o tom, kdy končí sněmovní jednací den. Kalousek tvrdil, že v diskusi o hazardu nemůže pokračovat, protože prvním bodem středečního jednání má být schvalování novely zákona o ochraně spotřebitele. Hamáček ale oponoval, že jednací den začíná až v 09:00. Do sporu se vložil i předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého končí jednací den půlnocí. Vznesl námitku proti tomu, aby jednání pokračovalo.

Poslanci sice Filipův návrh odmítli, potom ale zástupci ODS a Úsvitu požádali o přestávky na jednání svých frakcí, které by končily ve 04:15. Následně avizoval další skoro dvouhodinovou pauzu také Kalousek. Hamáček nakonec jednací den ukončil.

Kalouskovi se nelíbí to, že Volného poslanecká novela dostala přednost v jednání před novelami ostatních poslanců. Tvrdí, že koalice tak vytváří ve sněmovně různé kategorie poslanců. Zástupci hnutí ANO ale viní TOP 09 z toho, že nechce zvyšovat daně hazardu plánovitě.

Kalousek avizoval projev, který bude zahrnovat například právní úpravu loterií nejen v Česku, ale i v řadě jiných zemí, od Slovenska přes Rusko až po Koreu. Čerpá přitom z diplomové práce přístupné na internetu.

Volného návrh, jenž je ve druhém čtení, zvyšuje sazby odvodů z nynějších 20 procent na 25 procent už od příštího roku. Poslanci ČSSD a ANO už předložili změnu, podle které by byly sazby 23 a 25 procent podle druhu hazardu. Od roku 2017 by měla platit zcela nová právní úprava hazardních her včetně jejich zdanění, kterou už vláda do sněmovny předložila.

Související