Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji zajistili více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, látky pro výrobu výbušnin, další chemikálie včetně prudkých jedů i několik zbraní.

Kvůli nedovolenému ozbrojování stíhají čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Někteří z nich pracovali v pardubické Explosii, která vyrábí trhaviny. Obviněným hrozí až osm let vězení, informoval ve středu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

S tak velkým množstvím zabavené munice, prudkých jedů, vysoce toxických látek, zbraní se často nesetkávají ani zkušení detektivové. "V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor bylo zajištěno tak velké množství výbušnin, že lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin," uvedl Hanták.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Policisté posléze zjistili, že výbušniny pocházejí z továrny Explosia, kde pracovali dva podezřelí muži. Koncem září pak kriminalisté v rámci akce s krycím názvem CASTOR zasáhli současně na třech místech republiky.

"Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek IZS včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje," komenoval zásah mluvčí ÚOOZ.

Společně s detektivy ÚOOZ se zásahu zúčastnili i pyrotechnici, psovodi se psy specializujícími se na vyhledávání výbušnin a policisté z příslušných krajů. Kvůli nálezu prudkých jedů a vysoce toxických látek musela policie při jejich odvozu a likvidaci využít služeb Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Obvinění muži jsou ve věku 26 až 73 let. Podle dřívějších informací se u jednoho z nich, který pracoval v Explosii, našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin. Kvůli převozu zajištěných výbušnin speciální vlečkou musel být v okolí obce přerušen provoz na železnici. Pyrotechnická služba totiž vyloučila možnost převozu standardním způsobem.

Společnost Explosia se k nálezům výbušnin nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s informacemi od policie. Podle výrobního ředitele Pavla Diviše je výrobní areál zajištěn fyzickou a elektronickou ostrahou odpovídající bezpečnostním standardům. "Za tři roky, co v Explosii pracuji, jsem se nesetkal s žádným pokusem o vynášení výbušnin," řekl.

Vyšetřování případu pokračuje a detektivové podle Hantáka nevylučují, že trestní stíhání se může rozšířit o další trestné činy. Konečný nemusí být ani počet obviněných.

Policisté během vyšetřování zjistili, že výbušniny, které měli podezřelí nabízet k prodeji, jsou plně funkční. Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin včetně semtexu nebo výbušniny na bázi trinitrotoluenu. Společně s výbušninami měli obvinění muži nabízet k prodeji i rozbušky.

"Podezřelí tedy měli nabízet k prodeji vše potřebné k vytvoření plně funkčního nástražně-výbušného systému, a to v množství, které i pro zkušené policisty UOOZ bylo překvapivé," uvedl Hanták.

Související