Hradní kancléř Vratislav Mynář ve středu ráno podal rozklad proti rozhodnutí Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ). Odvolání se vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana rozhodl podat poté, co mu před několika dny nebyla udělena bezpečnostní prověrka na nejvyšší stupeň - přísně tajné.

O post kancléře ale Mynář zatím nepřijde. Miloš Zeman uvedl, že ho neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání. Což může trvat roky, protože pokud nyní neuspěje, může se ještě obrátit na soud.

O odvolání bude rozhodovat ředitel NBÚ Dušan Navrátil. Mynářovi právníci podle jeho slov napadli v rozkladu špatné právní posouzení. "Jde o nedorozumění. Vzpomenout si na některé věci za pětadvacet let mého podnikání nemůžu zaručit," řekl Mynář v České televizi.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Kancléř nedostal prověrku na stupeň přísně tajné údajně ze tří důvodů. Podle České televize se NBÚ nelíbilo, že byl držitelem anonymních akcií, úřadu vadily i nesrovnalosti s vlastnictvím některých pozemků a zamlčení dopravní nehody v opilosti.

Mynář boural, když mu bylo 19 let. "Dal jsem si pár piv, vyjel se škodovkou rodičů a naboural jsem obecní rozhlas. Byla to klukovina," prohlásil v ČT Mynář s tím, že nakonec skončil s několikaměsíční podmínkou. Kancléř dodal, že se NBÚ tak starým případem neměla zabývat, protože se stal před 30 roky.

Šance na to, že Mynář s odvoláním uspěje, nejsou malé. Data NBÚ z posledních několika let ukazují, že v průměru zhruba každý třetí, kdo rozklad podal, uspěl. A třeba v roce 2009 nebo 2012 byla úspěšnost žadatelů o prověrku ještě vyšší. To ji po podaném odvolání získal téměř každý druhý..

Mynář dnes tvrdí, že prověrku vlastně ani nepotřebuje. "Prakticky se to nijak neprojevuje. Za dveře jsem nikdy kvůli chybějící prověrce nemusel," prohlásil.

Pokud by tedy Zemanovi dál nevadilo, že jeho kancléř bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň nemá, může Vratislav Mynář klidně na tomto postu zůstat až do konce Zemanova funkčního období. To skončí v průběhu roku 2018.

Související