Policie od soboty kvůli migrační krizi přechodně rozšířila namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem, počet policistů zde zvýší z 200 na 720. Policisté v sobotu zadrželi pět běženců, z toho čtyři na hranicích a jednoho na Václavském náměstí v Praze.

Tři Syřany objevili policisté ve vlaku v Břeclavi, jejich patnáctiletý krajan byl zadržen v Mikulově. "Byl bez doprovodu, takže jsme volali orgán sociálně-právní ochrany dětí," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Na Václavském náměstí pak policie zadržela občana Pákistánu.

Nasazeni budou policisté z devíti krajů a nově také celníci, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů. Namátkové kontroly budou místo 14 na 20 přechodech. Průběžně budou kontrolovat také takzvanou zelenou hranici. V prvních šesti hodinách od zavedení nového opatření žádné migranty nezadrželi. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Na hranice s Rakouskem dorazilo na pomoc policii kvůli uprchlické krizi 650 vojáků. Do Maďarska jich vyjede 21 - čtěte ZDE

"Rozšířili jsme kontroly zejména o menší hraniční přechody. Chceme mít jistotu, že je migranti k přechodu nevyužívají místo těch, na kterých kontroly byly už dříve a bylo to o nich známo," řekla mluvčí. Běženci podle cizinecké policie cestují v současné době v malých skupinách, a to nejčastěji v autech, autobusech nebo pěšky, vlakem už málo.

V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín. V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.

S namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem začala Česká republika v polovině září. Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června. Od té doby odhalila 3083 běženců.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle cizinecké policie běženci v současné době využívají spíše malé přechody. Cestují v malých skupinách, a to nejčastěji v autech, autobusech nebo pěšky, vlakem už málo.

Pomoci policistům je připravena také armáda. V pohotovosti má poblíž některých hraničních přechodů s Rakouskem od pátečního večera 650 vojáků ve třech objektech. Nasazeni do akce mohou být do 120 minut.

Česko se takto připravuje na možnost, že by Rakousko o víkendu uzavřelo své hranice poté, co Maďarsko dostavělo svůj hraniční plot. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku. Česko je připraveno také zrušit některé mezinárodní vlakové spoje.

Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června. Od té doby odhalila 3088 běženců.

Související