Obyvatelé Vídně si v neděli zvolí nové vedení města v hlasování, které rakouská média svorně označují za nejdůležitější regionální volby letošního roku.

Překvapivě těsný souboj v nich totiž svede lídr Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) a současný starosta Michael Häupl se svým největším rivalem, šéfem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem. Ten v poslední době v průzkumech výrazně posílil zejména kvůli svým protipřistěhovaleckým postojům.

Právě kvůli otázce migrace, která se vzhledem k aktuální situaci stala nečekaně hlavním předvolebním tématem, se o volbách hovoří i jako o jakémsi testu názoru voličů na přistěhovalce.

Svobodní se ostře stavějí proti migraci a jejich předseda Strache dokonce nedávno požadoval výstavbu plotu na rakouských hranicích po vzoru Maďarska. Naopak socialisté mají k žadatelům o azyl pozitivní přístup.

Rozdíl mezi preferencemi socialistů a svobodných se od počátku tohoto roku snížil z 16 na čtyři až necelý jeden procentní bod. Vítězem voleb by se FPÖ sice nestala podle žádné z anket, mohla by ale výrazně zasáhnout do povolebního sestavování radniční koalice.

Reálným scénářem proto je i přerušení dlouhé řady sociálnědemokratických starostů, kteří Vídni nepřetržitě vládnou od roku 1945.

Volební místnosti se otevřou v sedm ráno a zhruba 1,14 milionu oprávněných voličů bude moci svůj hlas odevzdat do 17:00 SELČ. V Rakousku mohou volit občané již od 16 let. Až na pět let si zvolí přesně 100 zastupitelů.

Související