Policisté zadrželi o víkendu na území České republiky sedm uprchlíků, všechny v sobotu. Od sobotního rána byly rozšířeny namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem, počet policistů se zvýšil z 200 na 720, hlídají 20 přechodů, dříve to bylo 14. Opatření potrvá ve stejném rozsahu také v příštím týdnu. Informovala o tom mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Tři Syřany objevili policisté ve vlaku v Břeclavi, jejich patnáctiletý krajan byl zadržen v Mikulově. V Brně byli dopadeni dva Iráčané. Na Václavském náměstí v Praze pak policie zadržela občana Pákistánu.

Od sobotního rána jsou na hranicích nasazeni policisté z devíti krajů a nově také celníci, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů. V Jihomoravském kraji jsou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.

"Rozšířili jsme kontroly zejména o menší hraniční přechody. Chceme mít jistotu, že je migranti k přechodu nevyužívají místo těch, na kterých kontroly byly už dříve a bylo to o nich známo," řekla mluvčí.

Pomoci policistům je připravena také armáda. V pohotovosti má poblíž některých hraničních přechodů s Rakouskem od pátečního večera 650 vojáků ve třech objektech. Nasazeni do akce mohou být do dvou hodin.

Česko se takto připravuje na možnost, že by Rakousko uzavřelo své hranice poté, co Maďarsko dostavělo svůj hraniční plot. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku. ČR je připravena také zrušit některé mezinárodní vlakové spoje.

Do Rakouska stále přicházejí běženci ze sousedního Maďarska po tisících. V sobotu policie spočítala, že do 19 hodin prošlo hraničním přechodem Nickelsdorf 5050 migrantů. V neděli jich podle odhadů přijedou další asi čtyři tisíce, uvedla agentura APA. Migranty zatím nezastavilo ani chladnější počasí. Zprávy z Řecka a balkánských zemí zatím nenaznačují, že by se počet uprchlíků nějak snižoval.

Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června. Od té doby odhalila 3090 běženců.

Související