Strany koalice se v pondělí shodly na tom, že by vláda měla mít možnost zvyšovat důchody nad rámec zákona. Nyní důchody valorizuje o růst cen a třetinu růstu reálných mezd.

O podrobnostech návrhu sociálních demokratů povedou strany další debatu. Budou diskutovat například o tom, jestli pro takovéto zvyšování důchodů nestanovit strop.

To, že s návrhem ČSSD koaliční partneři v zásadě souhlasí, potvrdili po jednání koaliční rady první místopředsedové ANO i lidovců Jaroslav Faltýnek a Marian Jurečka. "Jsme připraveni na to téma diskutovat," uvedl Faltýnek. "Já jsem v této věci říkal, že by bylo dobré zakomponovat podmínku, aby to byla vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny," poznamenal zase Jurečka. Kabinet bez důvěry by podle něj o zvláštním zvýšení důchodů rozhodovat neměl.

"My jsme přišli na jednání s návrhem, aby se změnil zákon v tom smyslu, že by vláda měla možnost valorizovat ne v té maximální výši, jak jí ukládá zákon, ale byla by to minimálně inflace a třetina růstu reálných mezd a maximálně inflace a sto procent růstu reálných mezd," upřesnil návrh šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Vláda by podle sociálních demokratů měla mít nástroj, který by umožnil zvýšit penze i v případě, když se v zemi ceny a výdělky nezvedají. Možnost zvýšit důchody víc, než stanovuje zákon, kabinet v minulosti už měl. Před několika lety ji ale zákonodárci zrušili. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že by vláda neměla mít šanci třeba před volbami navyšovat penze výrazněji a "kupovat si hlasy".

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Právě kvůli nízké inflaci a malému růstu reálných mezd by důchodci měli od ledna dostat navíc jen 40 korun. Vláda proto přišla s návrhem na vyplacení jednorázového příspěvku.

Původně chtěla důchodcům a důchodkyním před Vánocemi vyplatit 600 korun, záměr nicméně nestihne do konce roku prosadit.

Místo toho by penzisté a penzistky mohli dostat 900 korun, ale až v únoru.