Vítězem parlamentních voleb by v září podle modelu agentury Median bylo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. I přes mírné oslabení proti srpnu si drží náskok 2,5 bodu před ČSSD. Do dolní komory by se dostaly i KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Od konce léta mírně posílily Úsvit - Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, které se nyní zaměřují na téma migrace. Dohromady by zřejmě dostaly pět až šest procent, samostatně by ale měly problém se do sněmovny dostat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na možné vítězství ANO ve volbách již delší dobu ukazují i volební modely dalších agentur. Společnost ppm factum ve svém zářijovém průzkumu ale poukázala stejně jako Median i na nárůst podpory Úsvitu a Svobody a přímé demokracie. Podle ppm factum posílení stran, které navazují na někdejší Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, zřejmě souvisí s obavami a náladami části veřejnosti vyvolanými uprchlickou krizí.

Z průzkumu Medianu zveřejněného v úterý vyplynulo, že podpora ANO klesla od srpna o 3,5 procentního bodu, a dostala se tak na úroveň, na které se strana držela zhruba 18 měsíců. ČSSD by podobně jako v srpnu volilo 21 procent lidí. KSČM by získala 14 procent hlasů, TOP 09 11 procent a ODS osm procent hlasů, lidovce by volilo šest procent Čechů. Proti předchozímu průzkumu se tak jejich podpora téměř nezměnila.

Je třeba ale počítat se statistickou odchylkou, která je u malých stran kolem plus minus jednoho procenta a u velkých plus minus tři procenta.

K volbám by podle Medianu přišlo v září zhruba 60 procent voličů, ale jen 40 procent lidí si je jisto svou účastí a tím, koho by volili.

Nejvyšší volební potenciál, 32 procent, má podle zjištění agentury ANO. Volební potenciál ČSSD se pohybuje okolo 29 procent. KSČM má podporu 17 procent, o něco nižší je volební potenciál TOP 09 a ODS. Lidovci ho mají na úrovni kolem devíti procent. Díky zhruba pětiprocentnímu volebnímu potenciálu není vyloučené, že by se do sněmovny mohli dostat i zástupci Strany zelených, Úsvitu - Národní koalice, pirátů a Svobody a přímé demokracie.

Agentura provedla průzkum v době od 6. září do 7. října mezi tisícovkou respondentů starších 18 let.

Zdroj: Median

Související