Stavbami roku 2015 jsou Komenského most v Jaroměři, dostavba základní školy v Dobřichovicích, podzemní komplex na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi, nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě a obnova budov v areálu Důl Hlubina tamtéž. Výsledky v úterý večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Do letošního 23. ročníku soutěže přišlo rekordních 72 přihlášek. Z nich porota v září vybrala 15 finalistů a nyní i vítěze. Bez ocenění nakonec zůstaly například pražský Trojský most nebo multifunkční centrum Quadrio.

"Výsledky jsou souhrou pěti porotců, z nichž každý má svůj názor a náhled. Nakonec z toho letos vyšlo něco jiného než vítězství v uvozovkách velkého projektu," řekl v úterý člen poroty Jan Vrana. Fakt, že v soutěži v tomto ročníku neuspěla žádná pražská stavba, označil za náhodu.

Kromě hlavní kategorie byl již podruhé vyhlášen také titul Zahraniční stavba roku. O titul se můžou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Letos ho získala administrativní budova AGC Glass Building ve městě Louvain-la-Neuve v Belgii. V kategorii Urbanistický projekt roku 2015 zvítězil územní plán města Sušice.

Petr Koudela ze sdružení Dolní oblast Vítkovice, které bylo investorem dvou vítězných projektů, řekl, že zisk hlavních cen je skvělou zprávou pro celý ostravský region. "Je to pro nás ujištění, že koncentrace prostředků, ať už soukromých, nebo dotačních, se soustředí na místo, kde to má smysl," uvedl.

"Je to svým způsobem záchrana objektů, kde činnost skončila v roce 1985 a které do začátku projektu chátraly," doplnil hlavní projektant obnovy budov v areálu Dolu Hlubina Milan Šraml. Připomněl, že pět budov v oblasti Dolních Vítkovic bylo díky projektu přeměněno na hudební zkušebny, kino, ateliéry nebo multifunkční sály.

Titul Stavba roku mohou každoročně získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do letošního ročníku bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování v období od června 2014 do května 2015.

Stavebnictví se v letošním roce v ČR daří. Stavební produkce v jednotlivých měsících meziročně roste v řádu jednotek procent. Důvodem je hlavně dočerpávání evropských fondů. Poslední čísla Českého statistického úřadu ze srpna dokumentují meziroční zvýšení produkce o 4,7 procenta po silném červencovém růstu o 12,3 procenta. Růst táhnou inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství.

Stavba roku 2015 - budovy v areálu Důl Hlubina v Ostravě

Stavba roku 2015 - budovy v areálu Důl Hlubina v Ostravě

Stavba roku 2015 - nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě

Stavba roku 2015 - nástavba vysoké pece Bolt Tower v Ostravě
Související