Po metanolové aféře v roce 2013 se měl zlepšit dohled na lihem. Podle prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se ale situace nezlepšila. Předejít ilegálnímu nakládání s alkoholem měly nové ochranné pásky na jednotlivých lahvích nebo povinnost umístit kamerový systém v místech, kde se lahve s lihovinami označují. Obě opatření podle NKÚ fungují nedostatečně.

Se závěry úřadu nesouhlasí náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. V rozhovoru pro DVTV uvedla, že údaje z prověrky NKÚ matou veřejnost, protože problémy, které úřad popisuje, už v současnosti v mnoha případech neplatí. Z prověrky podle ní není ani patrné, zda se jedná o jednotlivá pochybení nebo o systémový problém.

"Jsem ze zpráv NKÚ zklamaná, protože si myslím, že nejsou objektivní. Zprávy jsou podle mě zavádějící už způsobem jakým jsou formulované, protože neobsahují část, kde říkají, do kterého roku zjištění spadá, zda věc už byla odstraněna a jaká je dnešní situace," řekla Hornochová pro DVTV.

I přes výtky náměstkyně zavedené kroky v kontrole lihovin obhajuje, přinesly podle ní ohromný skok. "Po zavedení opatření nic takového jako metanolová aféra v takovém rozsahu určitě nehrozí, ale v menším měřítku se to může stát vždycky," tvrdí Hornochová a dodává, že vysoká spotřební daň na alkohol bude vždy někoho lákat, aby se pokusil o podvod.

Alkohol je riziková komodita, motivace zkusit podvod je obrovská, tvrdí náměstkyně Hornochová

Alkohol je riziková komodita, motivace zkusit podvod je obrovská, tvrdí náměstkyně Hornochová