Hlavními postavami nové korupční kauzy v Olomouci jsou podnikatel Ivan Kyselý a náměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Tvrdí to server Neovlivní.cz, který má k dispozici soudní příkaz k domovní prohlídce.

V dokumentu policisté na základě odposlechů popsali soudu údajné klientelistické vazby. Kadlec měl Kyselému podle nahrávek vynášet informace z policejních spisů a spolu pak měli s některými kauzami manipulovat. Tady je jejich přehled, jak jej zveřejnil Neovlivní.cz:

1. Stíhejte podnikatele "za každou cenu"

Skryté mikrofony v Kadlecově kanceláři letos v únoru zachytily, jak Kadlec zadal úkol kolegovi Radku Petrůjovi: "za každou cenu" musí začít stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací. Později Kadlec tento plán prozradil podnikateli Kyselému i s detaily: které Králíkovy firmy se mají stát terčem vyšetřování a které ne.

2. Zatlačíme na exnáměstkyni

Kyselý podle odposlechů v únoru pověřil Kadlece, aby ovlivnil vyšetřování exnáměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, která stojí před soudem kvůli údajně nevýhodnému prodeji městského domu. Kyselý tak chtěl získat informace o dalších machinacích na magistrátu. Plán byl jednoduchý: na političku chtěli tlačit zabavováním majetku.

3. Kauza akvapark

A ještě jednou letošní únor: Kadlec s Kyselým se domlouvali, jak má policie postupovat při vyšetřování olomouckého akvaparku. Kadlec vynášel Kyselému informace a spolu chtěli varovat jednak hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a pak také jednoho z Kyselého známých, který se do kauzy zapletl.

4. Hokejové machinace

V dubnu vynesl Kadlec podle policejních nahrávek Kyselému informaci o anonymním udání, podle kterého se podvádí v olomouckém extraligovém hokejovém klubu. Krajské a městské dotace určené na mládež dětem ve skutečnosti nešly. Později Kadlec Kyselému řekl, že policie začala s vyšetřováním.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

5. Kauza družky nejvyššího kriminalisty v zemi

Kadlec s Kyselým řešil i citlivé informace, které se týkaly družky nejvýše postaveného kriminalisty v zemi – šéfa Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milana Pospíška. Podle odposlechů dostala policie od analytiků z ministerstva financí, kteří vyšetřují podezřelé bankovní převody a praní špinavých peněz, zprávy o bratrovi Pospíškovy družky, která je rovněž policistkou. Kadlec pak nechal o ženě i o samotném případu shánět podrobnější informace.

6. Kauza městských akcií

Kyselý s Kadlecem opakovaně probírali případ akcií, které drží olomoucký magistrát ve firmách. Kauza spadá podle serveru Neovlivní.cz do doby, kdy byl Kyselý zastupitelem. Oba muži probírali mimo jiné i to, zda se má jako znalkyně do případu přidat i Kyselého zaměstnankyně a spolužačka.

Na tajně pořízených záznamech je pak ještě jedna důležitá schůzka: to když se policista Kadlec sešel s hejtmanem Rozbořilem. Politik mu nabídl úplatek za to, že pošle k ledu podezření z dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

Kadlec napřed korupční nabídku odmítl, ale pak podle policejního záznamu Rozbořilovi řekl, že mu "vyhoví na přání Ivana Kyselého".

Detektivové v kauze obvinili čtyři lidi, jedním z nich je olomoucký hejtman Rozbořil. V kauze se objevilo i jméno exministra vnitra Ivana Langera. Policie mu prohledala dům v centru Olomouce a dvě hodiny ho vyslýchala, poté ho ale pustila na svobodu. Podle dostupných informací policie zatím nepočítá s jeho obviněním.

Související