Prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka podráždily otázky ohledně herečky Jitky Frantové Pelikánové, která od prezidenta dostane na konci října státní vyznamenání. Podle informací deníků Aktuálně.cz a Hospodářských novin, vdova po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi je vedená v archivech jako spolupracovnice StB.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dle vašich otázek začínám mít drobný dojem, že štafetu StB převzaly Hospodářské noviny," napsal mluvčí Miloše Zemana na dotazy, zda prezident o záznamu věděl a zda se o něm s Pelikánovou bavil.

Přitom právě spoluprací s StB Zeman v minulosti vysvětloval, proč odmítl jmenovat profesorem fyzika Ivana Ošťádala, který má v archivech také záznam.

Po předčasných volbách zase zdržoval jmenování kabinetu Bohuslava Sobotky s argumentem, že kandidát na ministra financí Andrej Babiš nemá čisté lustrační osvědčení. To se sice u ministrů na rozdíl od profesorů skutečně vyžaduje, Zeman sám ale nakonec dobrovolně od zavedeného pravidla ustoupil a vládu schválil.

U blízkých spolupracovníků nebo příznivců však Zemanovi škraloup na minulosti nevadí. Někdejší Zemanův poradce a jeden ze zakladatelů Strany práv občanů (dříve s přívlastkem Zemanovci) Zdeněk Zbytek je předlistopadovým podplukovníkem, který je známý tím, že chtěl v roce 1989 rozhánět demonstranty pomocí tanků.

Bývalý ministr Zemanovy vlády Jan Fencl, který se také angažoval v SPOZ, byl zase kandidátem tajné spolupráce StB. Fencl sám připustil, že tajné policii předával informace, žádné z nich prý ale nebyly tak podstatné, aby někomu ublížily.

Související