Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 odmítla návrh na potrestání členů skupiny Ztohoven. Není podle ní jasné, že škodu způsobili svojí akcí právě oni. Žalobce může ve věci podat stížnost. O rozhodnutí informovala Česká televize.

"Pan prezident obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla, a věří, že se na střechu Hradu byla podívat," reagoval na zamítavý postoj soudu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí soudu Lenka Cihlářová páteční rozhodnutí potvrdila, podrobnosti sdělil advokát umělců Michal Pokorný. Soudkyně podle něj uvedla, že střecha Hradu mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině členů Ztohoven. Soudkyni se prý také nezdálo vyčíslení škody. "Není exaktně stanovena," dodal právník.

Státní zastupitelství může podat proti rozhodnutí soudu stížnost, kterou bude řešit Městský soud v Praze. Případ se může vrátit žalobcům, kteří nařídí policii další vyšetřování, nebo soud rozhodne jinak.

Podle policie trojice podezřelých mužů ve věku 33 až 41 let způsobila škodu téměř 90 tisíc korun. Z toho údajně ukradenou standartu ocenili vyšetřovatelé na přibližně 33 tisíc. Trenýrky vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven jako kritiku prezidenta Miloše Zemana.

Performeři vylezli v září na střechu Pražského hradu po lešení převlečeni za kominíky. Poté vyměnili prezidentskou standartu za trenýrky, představující podle nich "standartu muže, který se nestydí za nic".

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že škoda činí téměř 100 tisíc korun, protože byla poškozena střecha a stožár a také se ztratila standarta, která podle Ztohoven uletěla.

Policisté zadrželi performery až po činu. Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.