Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, ani po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou nerezignoval na post v čele krajské samosprávy.

Novinářům to po několikahodinovém jednání řekl Sobotka, který si přeje odchod Rozbořila z funkce. Rozbořilovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek.

Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

"Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie. Nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí," řekl Sobotka.

Proti Rozbořilově setrvání ve funkci byl také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. "Je to rozhodnutí krajského výkonného výboru, které respektuji, jakkoliv jsem přesvědčen, že to rozhodnutí mělo být jiné, že pan hejtman měl z toho celého vyvodit osobní odpovědnost," uvedl Hamáček.

Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej podle něj podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Hejtman zároveň uvedl, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince.

"Dnes není rozhodnuto, rozhodnuto bude až zastupitelstvem," dodal Rozbořil.

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a Ivan Kyselý, blízký přítel exministra vnitra Ivana Langera.

"Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden navíc i pro přijetí úplatku," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Třetí obviněný čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci a čtvrtý z podplácení.

Za údajné ovlivňování vyšetřování různých případů jim hrozí až deset let vězení. Obvinění policisté z Olomouckého kraje asi budou postaveni mimo službu po propuštění z vazby. 

Další opatření by zatím podle prezidia nebyla adekvátní.

Související