Vláda udělala dlouho očekávané a oddalované rozhodnutí, kde a jak dlouho se bude v Česku těžit hnědé uhlí. Z něj přitom pochází zhruba polovina vyrobené tuzemské elektřiny. Ministři rozhodli, že se limity těžby posunou v případě lomu Bílina, který vlastní polostátní ČEZ. Ten se tak dostane asi k jednomu stu milionů tun hnědého uhlí.

Naopak limity se nezmění v případě lomu ČSA, který patří Severní energetické, za níž stojí finančníci Pavel Tykač, Jan Dienstl a Tomáš Fohler.

Současná koalice by tak definitivní verdikt pro ČSA přehodila na jinou vládu, protože budoucí vlády se budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Problém lomu ale je, že má za současných podmínek uhlí jen do roku 2022 a nyní těží v útlumu. Za limity jsou přitom odhadované zásoby asi 750 milionů tun uhlí, které by trvalo vytěžit desítky let. Na druhou stranu by se musely zbourat části obcí Černice a Horní Jiřetín, zatímco prodloužením těžby pouze v lomu Bílina nebude přímo ohrožena žádná obec.

K usnesení vlády byla přidána podmínka ministrů za ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly limity vzdáleny minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení.

Posunutí limitů v případě Bíliny je podmíněno i tím, že hnědé uhlí bude v budoucnu směřovat primárně do tepláren. Podle nedávných studií by totiž bez prolomení Bíliny po roce 2020 nebylo dost uhlí pro všechny.

S prolomením se doba prodlouží o pět let, ale pak budou muset teplárny dostávat přednost. To by pro stát nemělo být problém - nebude muset zasahovat do smluv, protože uhlí za rok 2025 v případě Bíliny ještě není nasmlouvané. Nemělo by tak hrozit placení kompenzací.

Roli, proč se zvolila Bílina a ne ČSA, hraje i vlastnictví lomu. V případě Bíliny, kterou koncově vlastní ČEZ, si stát dokáže ohlídat, aby uhlí opravdu skončilo v teplárnách. Stát má totiž v ČEZ většinu.

Otázku budoucností lomu ČSA zmínil ještě před jednáním vlády jiřetínský starosta Vladimír Buřt. "Je skvělé, že v návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná," řekl.

Limity v Bílině vydržely 24 let - v roce 1991 je stanovila vláda Petra Pitharta. Je však možné, že časem se bude tlačit i na lom ČSA.

Vládu v Ústí nad Labem přivítaly stovky horníků skandováním "zrušte limity". Naopak heslem "zachovejte limity" se obraceli na ministry ekologičtí aktivisté. Demonstrace zhruba 550 havířů skončila krátce před desátou hodinou. Kolem půl jedenácté se začali rozcházet i zastánci zachování limitů těžby.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Pro pokračování těžby uhlí se vyslovil i hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Otázka těžby ale podle něj není jen ta jediná.

"Protože nejde jenom rozhodnout o tom těžit - netěžit, ale pokud se řekne netěžit, tak se musí říct, co bude s těmi lidmi dál, co bude s naším krajem a jak se bude situace řešit," řekl před jednáním vlády hejtman.

Na povrchovém dole ČSA už několik let těžaři tlumí dolování.

"Dva technologické celky jsme odstavili, další odstavíme v příštím roce. Pro vedení společnosti rozhodnutí vlády znamená pouze upřesnit detaily," řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

"Pokud budoucnost ukáže, že uhlí z lomu ČSA je potřeba, musíme si uvědomit, že jeho dodávky budou moct být obnoveny až kolem roku 2030 a náklady budou obrovské," poznamenala.

Podle aktuálního útlumového plánu skončí těžba uhlí v ČSA po roce 2020.

Obce v okolí dolu Bílina budou žádat ochranná opatření

Obce v okolí dolu Bílina budou požadovat ochranná opatření, která zabrání zhoršení životních podmínek po rozšíření těžby uhlí.

S prolomením limitů na lomu Bílina nicméně obce počítaly. "Otázka se řeší delší dobu, rozhodnutí vlády pro nás proto není překvapením," řekl starosta obce Mariánské Radčice Jaroslav Sikora. Obec proti posunu těžby neprotestovala. "My s tím nemáme problém, jsme rádi, že to rozhodnutí padlo," uvedl Sikora s tím, že Radčice jsou v jiné situaci než Horní Jiřetín. "Nemusíme čekat dvacet let na to, co bude dál," poznamenal.

Veřejné projednávání záměru rozšířit těžbu plánují v obci Braňany. "Určitě se budou moci vyjádřit občané. Teď budeme debatovat s doly o tom, co všechno by bylo možné pro lidi udělat," řekl starosta Braňan Petr Šanta.

Poloha severočeských hnědouhelných lomů: 

Komentář: Lom Bílina, u nějž vláda schválila prolomení limitů, leží v pravé horní části mapy. Lom ČSA se nachází na mapě v blízkosti Horního Jiřetína. Zdroj: Google Maps