Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. Informuje o tom Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Upozorňuje ho v něm na to, že Česko vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent.

Podle ministra vnitra Milana Chovance však Brusel "míchá hrušky s jablky". Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje přístup komise za zvláštní. K vyjádření solidarity s uprchlíky vedení České republiky vyzval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Komise chce po vnitru, aby jí do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle komise je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích unie nelegálně, "klíčové pro snížení nelegální migrace".

Komise uvádí v dopise statistiky Eurostatu, podle kterých Česká republika v roce 2014 nařídila 2460 lidem, aby opustili její území, reálně ale vyhostila jen 320 lidí. Podle ministerstva vnitra Milana Chovance velkou část těch, kteří jsou v Česku nelegálně, představují lidé, kteří překročili povolenou délku pobytu.

Podle něj tak "Brusel smíchal hrušky s jabkama". Napsal to na svém účtu na Twitteru.

Čísla, která zveřejnil Chovanec, jsou podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka jasnou odpovědí na výtky z Bruselu. Ovčáček také označil stanovisko komise za zvláštní. "Přístup Evropské komise, vzhledem k aktuální situaci v Německu, Rakousku, Slovinsku nebo Chorvatsku, kde připomínám, že na území Chorvatska vstoupilo letos 200 tisíc imigrantů, je poněkud zvláštní," podotkl Ovčáček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Musíme očistit údaj o osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, ti tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti," řekl v reakci na dopis Evropské komise pro ČRo první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Také ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že statistiky komise neodpovídají skutečnému stavu. Podle vnitra se týkají pouze návratů, u kterých musela asistovat policie. "Nicméně Česká republika vydala rozhodnutí o návratu mnohem více osobám, které následně dobrovolně opouštějí Českou republiku," uvedlo vnitro v tiskové zprávě. Ministerstvo vnitra chce na dopis odpovědět v nejbližších dnech.

Podle komise v Česku nelegálně zůstává příliš mnoho lidí, aniž se ptá na konkrétní důvody. Česko by navíc za unijním průměrem zaostávalo i po odečtení lidí s propadlými vízy, protože podle Nováčka by pak jeho úspěšnost ve vyhošťování nelegálních migrantů byla 32 procent.

Úřad OSN pro uprchlíky oznámil, že je velmi znepokojen poznámkami k migrantům, které vycházejí "z řad nejvyšších ústavních činitelů České republiky". Jména a výroky politiků, které má na mysli, neupřesnil. "UNHCR vyzývá vedení země, aby vyjádřilo solidaritu s těmi, kteří prchají před násilím a pronásledováním," uvedl úřad.

Ředitel evropské kanceláře UNHCR Vincent Cochetel vyzval ke stejné toleranci a solidaritě, která byla projevena vůči lidem utíkajícím z Československa v roce 1968. "Podněcování xenofobie, islamofobie a nesnášenlivosti je v rozporu se závazky České republiky vyplývajícími z mezinárodních lidskoprávních principů, na nichž jsou postaveny základy Evropské Unie," upozornil UNHCR.