Policie před týdnem spustila masovou akci zaměřenou na podniky, které nalévají dětem mladším osmnácti let. Druhý týden v říjnu zkontrolovala společně s celníky, hygieniky a hasiči 1181 vytipovaných provozoven a kolem sedmi tisíc lidí. A po první fázi takzvané "akce alkohol" hlásí, že u 590 z nich odhalili protiprávní jednání, z toho 545 přestupků a 45 trestných činů. 

"První výsledky kontrol ukazují, že i když jsme o akci předem masivně informovali veřejnost, tak ani to neodradilo provozovatele od toho, aby dětem alkohol prodali. Problém tu existuje a je nutné se k němu postavit systémově," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, na jehož popud se akce koná.

Naráží na to, že dohromady 236 kontrolovaných dětí nadýchalo různé množství alkoholu, a policisté je tak museli převézt na stanici a podat zprávu na sociálku. "Z nich bylo 227 mladistvých, tedy ve věku mezi 15 a 18 lety, a devět nezletilých, tedy mladších patnácti let," upřesnil za policisty Martin Henko.

Pomyslným "rekordmanem" je šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, u kterého alkoholtester ukazoval 3,25 promile alkoholu. Z dívek potom nejvíce nadýchalo sedmnáctileté děvče z Prahy, a to 2,16 promile alkoholu.

Akce byla však zaměřená hlavně proti vytipovaným podnikům, kde personál dětem naléval. Na ty se zaměřili jak policisté, tak celníci, hygienici nebo zaměstnanci živnostenských úřadů a České obchodní inspekce.

Policie označila celkem 45 trestných činů, u kterých neudělí pokutu, ale zahájí rovnou trestní stíhání. "Šlo například o opakované podání alkoholu mladistvému nebo přechovávání omamné látky," doplnil Henko. Například na toaletě jedné z heren v Ústeckém kraji našel policejní pes pět gramů marihuany.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podniky ale měly také problémy s dodržováním bezpečnostních pravidel – chybí funkční hasicí přístroje, průchodné únikové cesty nebo čitelná a viditelná čísla tísňového volání. "Výsledky požárních kontrol jsou alarmující. Kontrol se závadami bylo 83 procent. Z toho se většinou jednalo o závady, které brání rychlému ohlášení požáru, úniku osob a zdolání požáru," řekla za Hasičský záchranný sbor Květoslava Skalská.

Živnostenské úřady zjistily celkem 63 závad. "Byly zabaveny tři litry neznačených lihovin a bezprostředně na místě bylo uloženo deset pokut v blokovém řízení v celkové výši 13 700 korun," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Do konce roku se chystají ještě dvě fáze kontrol, které budou probíhat stejně a zaměřené mohou být i na stejné podniky. 

Související