Česká pošta zatím zažehnala hrozbu nepříjemného soudního sporu s nejistým výsledkem: dohodla se odboráři, že během několika let zvýší zaměstnancům platy. Tak aby například lidé na stejných pozicích na Moravě nebrali méně než v Praze, kde jsou platy nejvyšší.

"Máme příslib, sice ne písemný, ale pořád je to závazný příslib," řekl po jednání šéf odborů SOS 21 Petr Pohl.

Hospodářské noviny střet managementu státního podniku a odborářů popsaly před dvěma týdny. Zhruba 460 zaměstnanců z Brna, Olomouce a severní Moravy se rozhodlo podat žalobu. Šlo hlavně o řidiče a pracovníky v depech, kde se překládají balíky.

Odbory se totiž dostaly k údajům, že tihle lidé dostávají měsíčně průměrně o tři tisíce méně než pracovníci v Praze. Odbory už od loňska jednaly s managementem pošty, aby platy srovnal. Protože podle zákona musí lidé za stejnou práci u jedné firmy brát také stejné peníze.

A se podle odborářů jednání rok a půl nehýbala, rozhodli se podat na konci října žalobu. S tím, že se budou soudit o srovnání platů a doplacení rozdílů za uplynulé tři roky.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Na středečním jednání se podle Pohla z odborů SOS 21 dohodlo, že odboráři žalobu nepodají. Ale vedení pošty příštích let bude platy dorovnávat, začít by se mělo od dubna. "Nebudeme trvat na původních třech tisících, i tisíc by byl úspěch," prohlásil Pohl.

Kolik to poštu bude celkem stát, kteří zaměstnanci a kolik dostanou - to teprve budou obě strany řešit. "Vývoj mezd musí být zároveň v souladu s aktuálními ekonomickými možnosti podniku," upozornil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

"Samozřejmě budeme sledovat, jestli vedení pošty udělá slíbené kroky. Abychom měli jistotu, že to myslí vážně," řekl odborář Pohl. Odhaduje, že navýšení platů by se mohlo týkat až 24 tisíc zaměstnanců. Celkem pošta zaměstnává 31 tisíc lidí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Mluvčí pošty Vitík také uvedl, že podnik bude mzdy na příští rok upravovat, "s důrazem na větší diferenciaci jednotlivých pracovních pozic s ohledem na jejich náročnost".

Podle zákoníku práce by měli brát lidé za zcela stejnou práci stejně peněz − bez ohledu na to, kde pracují. Tedy jestli má někdo práci v Praze, kde jsou obecně vyšší platy i vyšší životní náklady, nebo v nějakém malém městě.

Firma však tohle nařízení nemusí dodržet, pokud dokáže zdůvodnit, proč každého zaměstnance platí jinak. "Například když má interní předpis, že pokladní v supermarketu v centru Prahy musí umět anglicky a obslouží víc zákazníků než kolegyně na malém městě. Ale rozdíl v platu nesmí být zdůvodněný tak, že jedna pracuje ve velkém městě a druhá na vesnici," potvrdila Nataša Randlová, advokátka a odbornice na pracovní právo.