Desítky mrtvých si v pátek vyžádaly dvě exploze v mešitách na severovýchodě Nigérie. V Maiduguri zahynulo podle agentury AFP nejméně 28 lidí (ačkoliv agentura Reuters hovoří o deseti mrtvých). Dalších přinejmenším 17 obětí si vyžádal výbuch při pátečních modlitbách ve městě Jimeta u kamerunských hranic.

Ranní výbuch bomby v mešitě ve městě Maiduguri, metropoli státu Borno, byl pravděpodobně sebevražedný atentát. Reuters uvádí, že si exploze vyžádala deset mrtvých a 11 zraněných.

"Napočítali jsme 28 těl obětí," uvedl policejní důstojník Umar Sání. Jeden z dalších svědků tuto bilanci potvrdil. Mešita byla plná věřících, kteří se sešli k tradičním pátečním modlitbám.

Druhá bomba vybuchla později ve městě Jimeta ve státě Adamawa, který sousedí s Kamerunem. Podle zpravodaje BBC si vyžádala 17 obětí. Nejméně 73 lidí prý utrpělo při výbuchu zranění.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, místní úřady z nich ale viní radikální islamistickou skupinu Boko Haram, jejíž bašty jsou právě na území států Borno a Adamawa.

Islámští extremisté zabíjejí v oblasti křesťany i muslimy, které obviňují, že se neřídí islámským právem šaría. Sebevražední atentátníci mají v posledních měsících v Nigérii a v okolních zemích na svědomí životy stovek civilistů.

Islamistické milice Boko Haram v rámci svého boje za vyhlášení státu s přísnými islámskými pravidly zabily v posledních letech na severovýchodě Nigérie a v okolních státech už více než 20 tisíc lidí. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v předvolební kampani slíbil, že proti nim tvrdě zakročí. Bojovat s nimi teď má především mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin poslaly celkem 8700 mužů.

Související