Na Pražském hradě se budou postupně posilovat bezpečnostní opatření, připravuje se celková změna systému zabezpečení sídla českých prezidentů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do bezpečnostních opatření, jako jsou třeba bezpečnostní rámy, které si přeje prezident Miloš Zeman, by mohlo jít několik set milionů korun. Novinářům to v sobotu řekl ministr vnitra Milan Chovanec po jednání s prezidentem a jeho poradním týmem v Lánech.

Nejprve přijdou organizační změny, které se budou týkat zlepšení spolupráce Hradní stráže a prezidentovy ochranky, uvedl Chovanec.

"Pan prezident si vedle toho představuje i bezpečnostní rámy a další opatření, což je podle mě otázka příštího roku s nějakou investicí několika set milionů korun. To znamená, že na to budeme muset hledat i finance," doplnil.

Tématem sobotní schůzky podle Chovance nebylo hledání nového šéfa prezidentovy ochranky po aféře s vyvěšením obřích červených trenýrek nad Hradem, kdy ve funkci skončil Petr Dongres.

"To téma tam nepadlo. Jediné, co pan prezident s nadsázkou říkal, bylo, že doufá, že se to nebude opakovat," dodal Chovanec.

Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila 19. září skupina Ztohoven prý jako "standartu muže, který se nestydí za nic".

Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku a začalo se uvažovat o instalování bezpečnostních rámů. Proti jsou památkáři, kterým vadí, že tím bude porušen historický ráz památky.

Související