Prezident Miloš Zeman se snaží konfrontovat se skupinami, které jeho voličům nejsou sympatické, říká rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ani letos jej nepozval prezident na Hrad na oslavy 28. října.

Zeman podle něj spory s "nesympatickými skupinami" vyjadřuje antiliberální postoj, který zastává i část veřejnosti. "Proto začal profesorem Martinem C. Putnou, který je nejen akademik, ale také katolík a homosexuál. Do stejného okruhu patří jeho vystupování proti uprchlíkům, muslimům," řekl Bek týdeníku Respekt.

Letos už potřetí vás prezident Miloš Zeman nepozval na Hrad na oslavy 28. října. Když jste byl letos zvolen opětovně rektorem, ani vám osobně nepředal dekret. Jaký je to pocit, být v takové nemilosti?

Mně to je vlastně, s prominutím, jedno. Mnohem závažnější je to, že prezident stále odmítá jmenovat tři profesory – Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera –, kteří podle přesvědčení akademické veřejnosti splnili všechny náležitosti a mají být řádně jmenováni.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.