Vietnamka Kim Phuc, jejíž snímek, na kterém je zachycena jako utíkající nahá holčička popálená napalmem, se stal symbolem války ve Vietnamu, podstupuje v USA laserovou léčbu. Ta jí podle lékařů pomůže od bolestí, které trápí její zjizvené tělo. Informovala o tom agentura AP.

Kim Phuc bylo devět let, když na její vesnici v červnu 1972 zaútočily jihovietnamské síly. Napalm jí tehdy způsobil popáleniny třetího stupně na 30 procentech těla. Přežila především díky pomoci fotografa Nicka Uta, který slavný snímek pořídil. Ut dívku odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc.

Nyní po více než čtyřiceti letech má naději, že se zbaví bolesti, která ji neustále doprovází. "Tolik let jsem myslela na to, že v nebi nebudu mít jizvy a nebudu cítit žádnou bolest. Nyní je tady pro mě nebe na zemi," řekla nyní 52letá Kim Phuc po příjezdu do Miami, kde od září podstupuje laserovou léčbu pro oběti popálení.

Dermatoložka Jill Waibelová, která má léčbu na starosti, očekává, že bude v nadcházejících až devíti měsících muset podstoupit sedm terapií.

Waibelová používá laser k léčbě jizev od popálenin včetně těch napalmových asi deset let. Tento typ laseru byl původně vyvinut k vyhlazování vrásek okolo očí. Laser pokožku prudce zahřeje, aby se tkáň jizvy odpařila. Po proceduře zůstávají v kůži mikroskopické otvory, které dovolují hlubokou aplikaci kolagenových léčiv. Výsledkem by mělo být vyhlazení jizev, uvolnění napětí tkáně a úleva od bolesti. 

Ikonická fotografie dětí popálených napalmem z roku 1972. Uprostřed devítiletá Kim se svými bratry, bratranci a sestřenicemi. V pozadí snímku jihovietnamští vojáci. (ČTK/AP)Slavná fotografie dětí popálených napalmem z roku 1972. Uprostřed běží devítiletá Kim se svými bratry, bratranci a sestřenicemi. V pozadí fotky jihovietnamští vojáci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kim Phuc na aktuálním snímku z roku 2015. (ČTK/AP)

Kim Phuc na aktuálním snímku z roku 2015.