Po hodinu a půl dlouhé rozpravě Sněmovna na mimořádném zasedání podpořila návrh o vyšším zdanění hazardu. Odvody z hazardu tak v příštím roce mohou růst. Sazby budou 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. 

Opoziční kluby TOP 09 a Starostů a ODS zablokovaly schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení, návrh tak zamíří k posouzení do rozpočtového výboru. Díky zkráceným lhůtám by ale poslanci mohli normu schvalovat zřejmě už zhruba v polovině listopadu.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží v dolní komoře vládní normu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

O tři procentní body navyšuje novela odvod z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z ostatních loterií a jiných podobných her. Navýšení o osm procentních bodů čeká hrací automaty a další technická zařízení.

Předloha také mění rozdělení odvodů z automatů mezi stát a obce. Stát by měl nově dostávat 40 procent místo 20 procent, obce 60 procent místo 80 procent. Obce by se ale podle důvodové zprávy příjmy z hazardu snížit neměly, stát by naopak měl inkasovat asi o dvě miliardy korun navíc. 

Mimo jiné z úpravy vypadla noční přestávka provozu heren, důležitá pro přerušení hry zejména u patologických hráčů a zvedly se také částky, které lze za hodinu vsadit a prohrát.

Návrh kritizuje koalice, loterijní společnosti i aktivisté proti hazardu

Zástupci loterijního a herního průmyslu varují před tím, že nové sazby povedou k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru.

Mnoho legálních českých firem totiž podle nich ukončí činnost. Kritika zní i od protihazardních aktivistů, novela podle nich není dostatečná. Neřeší podle nich skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz.

Rozsáhlé kritiky se návrh dočkal i od Ladislava Šincla (ČSSD), který obvinil ministra financí Andreje Babiše (ANO), že zákon kdysi slíbil hlavně proto, aby se v médiích prezentoval jako bojovník proti hazardu. Návrh však dodal se zpožděním, ohrožujícím jeho přijetí do konce roku, a ve změkčené podobě.

Sociálnědemokratický poslanec tak nepřímo podpořil mnohem ostřeji formulovaná slova Miroslava Kalouska, že Babiš předkládá zákon o rok a půl později, než měl, buď kvůli své neschopnosti nebo proto, že se dohodl s mafií, která hazard provozuje. Nakonec Šincl vyzval nepřítomného ministra Babiše, aby se mu omluvil kvůli dříve vyřčeným náznakům, že je ovlivněn lobbisty.

"Kvůli zpožděnému dodání návrhu státní rozpočet přichází téměř o miliardu korun," prohlásil další koaliční poslanec, Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Babiš není vlastenec, řekl Kalousek

Velkou debatu mezi poslanci vyvolala nepřítomnost ministra financí. Tu omlouvali jeho straničtí kolegové přáním premiéra a dalších politiků mít ve čtvrtek a v pátek kvůli školním prázdninám volno. Babiše kritizovali představitelé několika parlamentních stran.

Ministr financí kritiku odmítl. V tiskovém prohlášení uvedl, že je na předem nahlášené dovolené. Proto prý chtěl mimořádnou schůzi svolat na čtvrtek. Ve čtvrtek má ale podle Babiše dovolenou premiér a řada dalších poslanců. "Proto jsme se na vládě domluvili, že zákon načte jiný ministr. Nevidím v tom žádný problém," uvedl Babiš. Na pondělním jednání vlády se kabinet dohodl, že ho zastoupí ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Miroslav Kalousek při zasedání zpochybnil vlastenectví Andreje Babiše. Kritizoval ho nejen kvůli nepřítomnosti ve Sněmovně, ale i proto, že si Babiš naplánoval rodinnou dovolenou v Dubaji na termín státního svátku.

Podle Kalouska je 28. říjen nejvýznamnějším dnem České republiky a Babiš svou nepřítomností dal najevo, že se neztotožňuje s českým státem a jeho tradicemi. "První místopředseda vlády a vnímá stát jen jako svou dojnou krávu," prohlásil Kalousek.

 

Související