Jako již tradičně 28. října se prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku zúčastní několika různých vzpomínkových a pietních akcí. Ráno položí věnec u hrobu T. G. Masaryka v Lánech, poté se zúčastní pietního aktu u Národního památníku na Vítkově a na Pražském hradě jmenuje nové generály.

Večer prezident udělil na Hradě státní vyznamenání vybraným osobnostem. Ocenil podnikatele, sportovce, politiky i osobnosti ze světa kultury. Řád Bílého lva získal in memoriam stíhač Josef František, který se účastnil bitvy o Británii.

Kromě oficiálních státních akcí jsou na středu plánovány demonstrace v Praze i dalších městech. Na pražském náměstí Míru se sejdou odpůrci imigrantů, podobná shromáždění se mají konat také v Ústí nad Labem, Brně a Ostravě. Demonstrovat se bude i proti elektronické evidenci tržeb nebo proti zániku Československa. V podvečer začne v hlavním městě protestní pochod Národní demokracie za státní samostatnost a suverenitu, který má připomenout výročí vyhlášení Československa.

Dění ze svátečního dnes jsme pro Vás sledovali v on-line reportáži.

 
Související